Kuşburnu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Nedir, Faydaları Nelerdir,

Kuşburnu Nedir, Faydaları Nelerdir,

KUŞBURNU ( Yaban gülü) ( Fructus cıflosban) Yaban gülü 2 – 3 metre yüksekliğinde bir ağaçtır. Yapraklan 5 – 7 yapraktan oluşur. Çiçekleri 2 – 3 cm. çapında, Yalın kat, pembe veya beyaz renktedir. Meyvelerine kuşburnu adı verilir. Nohuttan, iri bir zeytin tanesine varıncaya kadar çeşitli büyüklükler dedir. Rengi yeşilden başlar, zamanla sararır, tunınculaşır, sonunda kırmızılaşır ve yumuşar. Lezzeti tatlı mayhoştur. Halk arasında yaban gülü, gül burnu, gül elması, köpek gölü isimleriyle tanınır.

Memleketimizde taze olarak yenildiği gibi, marmeladı da yapılır. Çayı, çorbası, ezmesi, reçeli ve toniği sağlıklı ürün satan marketlerde aranan ürün arasında ver alır. Ülkemizde basura, ateşli hastalıklara, kışın nezle ve soğuk algınlığına karşı kullanılır. Günümüzde kuşburnunun önemi içinde bulunan vitaminlerden, özellikle de C vitamininden kaynaklanır.

Son Yıllarda yapılan analizlerde, kuşburnunun diğer tüm bitkilere oranla en yüksek düzeyde C vitamini bulundurduğu tespit edilmiştir. (100 grammda 100 ila 1700 mg.) Kuş burnundaki C vitamini en çok çekirdeksiz etli kabuğunda bulunur. Kuşburnu konserve, şurup ve çay yapımı sırasında C vitamininden bir kısmını kaybeder; yapılan araştırmalarda, en az vitamin kaybının marmelat da olduğu görülmüştür. Kuşburnundan kurutarak çay veya toz olarak yararlanacağmız gibi marmelat olarak da yararlanabilirsiniz.

* Kuşburnu meyvesi vücudun direncini arttırır, ayrıca kabız etkilidir. Üşütme ve soğuk algınlıklarında bolca kullanılmalıdır.

* Kuşburnu piyasada çekirdekli ve çekirdeksiz olarak satılır. Çekirdekler sinirleri yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Kuşburnu çekirdekleri dövülür, toz haline getirilir. Balla karıştırılarak günde 1 – 2 gram yenir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir