Lale Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Lale Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Lale Bitkisi Nasıl Yetiştirilir

Lale Bitkisi Nasıl Yetiştirilir

Güneş ışınlarını doğrudan istemeyen lale, dolaylı ışıklardan yararlanabilmektedir. Sıcak aylarının gelmesiyle yılda iki kez değiştirme şartıyla saksısı değiştirilir. Çok fazla soğuk yada çok fazla sıcak ortamlarda bulundurma lale bitkisi yetiştirme yöntemlerine uygun değildir. Çünkü yaprakları zedelenir ve köklerinede zarar gelir.

Lale Bitkisi Nasıl Sulanmalıdır?

Yaz aylarından dolayı lale bitkisi sulama yöntemi şu şekilde olmalıdır; aynı ölçüde, aynı kapta ve aynı günlerde sulanmalıdır.

Çiçek açtığı zamanlar gübre şerbeti veya bitki besini verilebilir.

Doğal katı gübre verilecekse kış bitiminde lale çiçek açmadan önce verilmelidir.

Lale bitkisi çiçek açtığı zaman toprağının kurudu görüldüğünde sulanmalıdır.

Gübre şerbeti veya bitki besini vermek isteniliyorsa çiçek açtığı gün bir defa verilmelidir. Gübre işlemi 20 günde bir kez yapılmalıdır.

Lale Hangi Ayda Dikilmelidir?

Lalelerin dikimine uygun en iyi mevsim sonbahardır. Dikilecek olan yerin lale için önemi büyüktür çünkü lale ona göre çiçek açar. Ekim, kasım ve aralık aylarında çok güzel çiçek açtığı bilinir. Laleler çok güneş alan fakat az nem yapan bir yere dikilmelidir. Çünkü çürüyebilir ve lalenin büyümesi için sağlıklı bir ortam şarttır. Lale dikiminden önce toprağın hazırlanması önemli bir etkendir ve toprağın gevşetilmesi gerekir. Laleler için en az 15 cm derinlik kazılmalıdır ve toprağa gübre eklemek lalelerinizin hızlı büyümesinde etkili olacaktır.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir