Lavanta Nasıl Yapılır? Lavantanın Faydaları Nelerdir?

Lavanta Nasıl Yapılır? Lavantanın Faydaları Nelerdir?

lavanta faydaları

lavanta faydaları

Lavanta bahçelerini görüntüsü ile çok severiz. Lavantanın kokusunun güzelliği ise dillere destandır. Kokusundan ve çayından faydalanmış olduğumuz lavantanın faydalarını biliyor musunuz? Çünkü, lavanta sağlığımıza çok faydalı ve uzmanlar lavantanın yararlarını saymakla bitiremiyorlar. İşte, lavantanın sağlığımıza faydaları ;

lavanta bitkisi

Lavanta, karaciğere dosttur ve çok faydası vardır. Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar, karaciğer yetmezliği, hepatit şeklinde hastalıklara çok iyi gelir. Karaciğere destek olması için günde 1-2 kere ağzınızda azca miktarda lavanta çiğneyebilir veya demleyerek çayını içebilirsiniz.

Lavanta çayı

Lavanta çayını günde 2 bardak içmek, romatizma ağrılarını keser. Saçlarda lavantayı kaynatıp, soğuyan suyunu kullanırsanız saç dökülmesine çözüm olduğu şeklinde saçlar kuvvetlenir.

Lavanta bahçesi

Gözlerde oluşan arpacık ya da alerji kaynaklı kaşıntı ve tahrişlere lavanta çiçeği yaprağı ile kompres yapılırsa gözler rahatlar. Lavanta yağı ile şakaklara meydana getirilen masaj migrene iyi gelir. Her gün 2-3 damla lavanta yağı içmek cinsel açıdan kuvvetlendirir. Lavanta yatıştırıcıdır. Özellikle bölgesel alerjilerde ve kaşıntılar da engelleyici tesiri vardır.

Lavanta çiçeği

Lavanta, iyi bir idrar söktürücüdür. Özellikle rejimlerde kullanılması önerilir. Ayrıca lavanta, böbrek ve sindirim sistemi rahatsızlıklarını önler. Mide ve bağırsaklar da oluşan gazı bir araya biriktirerek rahat boşaltılmasını sağlar. Gaz şişkinliğini engeller. Bulantı ve kusmayı engeller.

Lavanta yağı

Lavanta yağı ile egzama, yanık, sedef hastalığı şeklinde belirli deri hastalıkları tedavi edicidir. Yağın masaj yapar benzer biçimde sürülmesi deride hızlı bir iyileşme periyodu başlatır. Cildi besler ve hızla onarır. Ayrıca akne tedavisinde aspirin ile kullanılan lavanta yağı akneyi hızla düzeltir.Uzmanlar, lavanta yağının fazlasının metabolizmada zehirlenmelere neden olabileceğini bundan dolayı emziren anneler, hamiller dahil olmak üzere günde 4-5 damladan fazla kullanılmamasını önermektedir.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir