Meyan Kökünün Faydaları

Meyan Kökünün Faydaları

Meyan Kökü Nedir,

Meyan Kökü Nedir,

Boyu 1.5 metreye kadar yükselebilen, tüylü yapraklı, 5 – 9 yapraklı, su kenarları ve kumluklarda yetişen, salkım şeklinde, mavimsi mor çok yıllık bir bitkidir. Bitki kökleri (kabukları soyulmuş veya soyulmamış, güneşte kurutularak Şifa verici olarak kullanılır. Bitkinin köklerinde bulunan ve şekerden 50 kat daha tatlı olan liquiritin maddesi, yer ve iklime göre azalır veya çoğalın Göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, idrar artırıcı, tatlandırıcı ve kramp çözücüdür. Müshil etkilidir, antiseptik özellikleri vardır. Kolalı içeceklerin ana maddesidir. Kökleri ağız-da emilerek mide şikayetlerini giderir. Toz veya sıvı şekilde alınabilir.

Kullanım yeri ve şekli:

Müshil etkisi için ve hararet giderici olarak, kaynamakta olan bir litre suya 50 gr. kök konur, on dakika kısık ateşte kaynatılır. Günde 3 – 4 bardak içilir.

* Balgam söktürücü ve göğüs )yumuşatıcı olarak, kökten toz haline getirilir, balla karıştırılarak macun şekline sokulur. Günde 3 – 4 kaşık yenir. (l kg bala 100 gr konur.)

* Mide kramplarında ağızda ciğnererek kullanılır.

* Hararet giderici ve mide düzenleyici olarak, akşamdan bir litre suya kök parçalarından 100 gr. konur. Bu kök suyu ertesi gün hazım için kullanılır.

* Göğüs yumuşatır, öksürük kesici ve yara iyi edici olarak; meyan balı ağızda eritilerek veya meyan şerbeti ısıtılıp sıcak şerbet şeklinde alınır.

Meyan Balı: elde etmek için kökler su içinde kaynatılır, sonra suyu buharlaştırılır. Geride macun şeklinde, parlak siyah renkli, tatlı ve lezzetli bir kütle kalır. Buna meyan bale denir. Çubuk veya köşeli kalıplar şeklinde piyasaya sunulur.

* Meyan şerbeti daha ziyade Diyarbakır, Mardin, Şanlı Urfa ve Gaziantep gibi sıcak iklim bölgelerinde kullanılır. Kökler dağılarak lif haline getirilir, bir miktar karbonatla yoğrulur, üzerine koku verici olarak tarçın tozu atılır, teknelere konur, üzeri su ile doldurulur. teknelerin ortası deliktir, akan su tekrar tekneye doldurulur. Sulu kısım istenilen renk, kıvam veya tada erişene kadar uygulamaya devam edilir.

* Grip, soğuk algınlığı, anjin, boğaz iltihabı ve boğaz ağrılarına karşı, 100 gr. meyan kökü bir litre suda kaynatılır, sonra da içilir. Ayrıca gargara yapılır.

 

Önemli not: Kronik karaciğer iltihabı ve sirozu bulunan hastalarda kullanımı mahzurludur.

 

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir