Mısırın Faydaları Nelerdir?

Mısırın Faydaları Nelerdir?

Boyu iki metreye uzanan, gövdesi kamış şeklinde bir bitkidir. han.er şeklinde yaprakları vardır. yamaçlarda ve bol sulak yerlerde yetişir. Enerji e vitamin kaynağıdır. sinirleri yatıştırır. Metobolizma ve bağırsakları harekete geçirir. Lifler ihtiva eder. Bağırsakları yumuşatır. Kemik yapısını güçlendirir.

Kullanım yeri ve şekli:

* Hemoroit ve kabızlığa karşı; bir miktar mısır unu tozlu su ile karıştırılarak lapa haline getirilir. Sıcak olarak üzerine oturulur.
* Ağrı, şişlik ve morluğu gidermek için; mısır unu, sirke ve tuz, zeytinyağı ile karıştırılarak lapa haline getirilir. Ağrıyan ve şişen yerlere konur. * Baş ağrılarıma karşı, mısır unu sirke ile karıştırılarak lapa haline getirilir, başa sarılır.
* Mısır özü yağı doymamış yağ asidi ihtiva ettiği için, kolesterol ve damar sertliklerine karşı etkilidir.
* Solucan ve kurt dökülmesi için, taze mısırlar ezilerek sütü çıkarılır, sabahları aç karna birer yemek kaşığı yenir.
* Ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılması için; cilde, taze mı sırdan elde edilen beyaz süt sürülür.
* Cilt buruşukluğu ve sivilcelere karşı; taze mısır ezilerek lapa haline getirilir, cilde maske yapılır.
* Mısır unu suyla yoğrulur, lapa haline getirilir. Yüz bununla oyularak siyah lekeler ve ihtiyar hücreler giderilir. Yüzün taze bir cilde kavuşması sağlanır.
* Mısır koçanının üzerinde; siyah renkli, kömür tozu görünüşünde bir mantarlaşma olur. Bu kanayan yerlere sürülür ve kanı dindirir.

Mısır Püskülü Nedir?

(Stylus mavdıs) Mısır püskülü, mısırın koçan aralığında bulunan püsküllerin serin yerde kurutulması ile elde edilir. Kırmızı esmer veya açık esmer kahverengi, özel kokulu ve tatsız ipliklerdi.
* İdrar artırıcı ve taş düşürücü olarak kullanılır. Sistik romatizma ve gut hastalığında vücuttaki toksinleri dışarı atar, karaciğer ve kalbe iyi gelir. Bu rahatsızlıkları gidermek için, kaynamak-ta olan bir litre suya 100 gr. mısır püs-külü konur, on dakika kısık ateşte kaynatın Balla tatlandırılarak günde 4 – 5 bardak içilir.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir