Muşmula Nedir? Muşmulanın Faydaları Nelerdir?

Muşmula Nedir? Muşmulanın Faydaları Nelerdir?

Muşmula Nedir, Faydaları Nelerdir, Zararları Nelerdir,

Muşmula Nedir, Faydaları Nelerdir, Zararları Nelerdir,

Muşmula kimilerinin sert meyvelerini kimilerinin de daha olgunlaşmış ve yumuşamış meyvelerini sevdiği bir meyvedir. Bazı kişilerin ise çok severek tüketmediği, çok fazla bilinmeyen bir meyvedir. Hafifçe mayhoş tadı, içindeki çekirdekleri tüketilmesini zorlaştırır. Bunun yanında çok seven, düzenli olarak tüketenleri de vardır. Siz hangisisiniz? Ben muşmulayı düzenli olarak tüketmessem de ara ara sevmiş olarak tüketenlerden biriyim. Yazımızda muşmula faydaları nelerdir, nerelerde yetişir, şifası nedir şeklinde konulardan bahsedeceğiz.

Muşmulanın Faydaları Nelerdir?

öteki bir adı döngel yada yörelere göre töngel olan bu şifalı meyve, sarı erik, japon erik gibi isimlerde de adlandırılır. Ek olarak gelin boğan benzer biçimde çok ilginç bir ismi de vardır. Tarihte İlk olarak Japonya’da üretilmiştir. Hindistan, Ukrayna, Moldova ve dünyanın başka birçok ülkesine de adapte olmuştur. Ülkemizde de bazı bölgelerde yetiştirilebilir. Ortalama 2-3 metre boylanabilen, çalı formunda bir ağaçtır. B1, B2 ve C vitaminlerini, pektin,organik asitler, karbonhidrat, karoten ve çeşitli mineraller ihtiva eder. Beyaz, pembe renklerde çiçekler açar. Meyveler hafifçe buruk bir tattadır. Ekim sonu, kasım ayı başları benzer biçimde hasadı adım atar. Birkaç ay hasadı sürer. Bu yüzden kış aylarında hasadı devam eder ve şifasından yararlanılabilir. Fakat bir oldukça faydası bulunan bu meyve tam olgunlaşmadan yeşil haldeyken tüketilmemelidir. Hatta satın alındıktan sonrasında bir süre evinizde beklese bile biraz daha olgunlaşır ve yumuşar. Tadı da daha güzel olur.
Muşmulanın Faydaları Saymakla Bitmiyor

Muşmula Reçeli Meyveler gibi yapraklarda şifa deposudur. Kalsiyum, demir, fosfor, potasyum içermesinin yanı sıra askorbik asitte içermesi sebebiyle vücuda çok faydalıdır. Serinletici olması sayesinde vücuda ferahlık verir. Antioksidan özelliği sayesinde zararlı toksinleri yok eder. Muşmula yaprağı ekstresi bağışıklık sistemini sağlamlaştırır, vücuda güç verir. Diyabet şu demek oluyor ki şeker hastalığı olanlar da bu şifalı meyveyi tüketmelidir. Ayrıca muşmula yaprakları karaciğere de fayda sağlar. Karaciğeri zehirli maddelerden korur. Sakinleştirici tesir sağlar, cilt kanserini önler. Depresyona iyi gelmesi de muşmula faydaları arasındadır. Kusma, mide bulantısını önler.

Hamile hanımlar da bu şifalı meyveyi bol bol tüketmelidir. Özellikle kış aylarında olduğumuz şu günlerde, bu meyvenin pazarlarda ve marketlerde bol miktarda bulunması hamileler için fazlaca büyük bir şanstır. Bu yararlı meyve düşük yapma riskini azaltır. Düşük yapma riski olan hamile kadınlar bu meyveyi tüketmelidir. Ayrıca bel ağrılarına çok iyi gelir. Ağrıları hafifletici özelliği vardır. Gut hastaları da bu faydalı meyveyi bolca tüketebilirler. Gut hastalığına da iyi gelir.

Susuzluğu azaltır. Kan dolaşımını düzenler. İshali keser. Dizanteriyi önler. Mideyi kuvvetlendirir. Çeşitli mide hastalıklarına karşı fayda sağlar, şifa verir. Muşmula çekirdekleri ve muşmula yaprakları da şifa bulmak için kullanılır. Bu şifalı meyvenin çekirdeği idrarı arttırır. Yaprakları ise diyabet doğrusu şeker hastalığına iyi gelir. Bağırsakları uyarır ve sindirim sistemine yarar sağlar. Kolay sindirime destek verir. Böbreklere yarar sağlar ve taş dökmeye yardım eder.

Ek olarak bu şifalı meyve ile meyve suları, reçel, çikolata, kek, şuruplar ve tatlılar çeşitli şifalı tarifler yapılır.

Muşmula’yı Kimler Yememelidir?

Yüksek gerilim hastaları bu meyveyi az tüketmelidir

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir