Ödem Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?

Ödem Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?

Ödem Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?

Ödem Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?

Ödem Söktürücü Bitkisel Çaylar

Ülkemizde “vücudun su tutması” olarak tabir edilen “ödem”, daha çok el, kol, bilek, bacak ve ayaklarda görüldüğü bilinmektedir. Ödem genetik, fiziksel aktivite eksiklik, aşırı tuz tüketme, ameliyat, hamilelik, şeker hastalığı, adet dönemleri, menopoz, bazı ilaçlar ve kötü beslenme gibi birçok farklı durumların neden olarak bilinmektedir. Ödem söktürücü ilaçlar kullanılacağı gibi bunların yan etkileri de olabilmektedir. Ödem sökmede bitkisel çaylar ve bitkisel ürünler de tercih edilmektedir. Bu bitkisel çaylar ve bitkisel ürünler vücut içerisinde biriken fazla miktardaki sıvının kolay bir şekilde atılmasını sağlamaktadır. Bitkisel çaylar yardımı ile vücuttaki fazla sıvı atılabilmekle beraber bu durumun tekrar edilmemesi için ödeme neyin neden olduğu kesin olarak tanımlanmalıdır.

Ödem Söktürücü Bitki Çayları

Maydanoz Çayı: Maydanoz çayı idrar sökücü etkisi yaratmaktadır ve bu nedenle diyetisyenlerin listelerinde sıklıkla ismi geçen bir bitki türüdür. İçerdiği antioksidan etkisi ile vücudu temizlemeye ve kolestrolü düşürmeye yardımcıdır. 1 çay bardağı maydanoz çayını 2 çay kaşığı kadar kurutulmuş maydanoz ile hazırlayabilirsiniz. Burada taze maydanoz kullanımında kaynama süresi biraz daha uzayabilmektedir.

Karahindiba Çayı: İltihabı azaltmak için önerilmekte olan karahindiba çayı ödem söktürücüdür ve bunun yanı sıra “antioksidandur” ve yaşlanmayı geciktirmektedir. Cilt üzerindeki yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardım etmektedir. Ayrıca kan şekerini dengede tutar, mide bulantılarına da iyi gelir ve harici olarak cilt üzerinde kullanıldığı takdirde “egzama” gibi hastalıkların tedavisine de yardımcı olmaktadır.

Yaban Mersini Çayı: Bu bitki türü hafif dereceli bir ödemleri kontrol altına alabilmektedir. Karaciğeri korur ve bazı hafıza sorunlarına karşı beyni de korumaktadır.

Ekinezya Çayı: Bu bitki türünün karahindiba çayı ve maydanoz çayına oranla idrar sökme etkisi biraz daha azdır fakat bulaşıcı hastalıklara karşı vücudu korumaya yardım etmektedir. Özellikle nezle, grip gibi bazı hastalıkların kısa bir süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Ödem Söktürücü Diğer Çaylar İse;

Ödem Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?

Ödem Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?

  • Ardıç Çayı
  • Yeşil Çay
  • Zencefil Çayı
  • Meyan Kökü Çayı
  • Zerdeçal Çayı
  • Papatya Çayı

Ödem Söktüren Diğer Öneriler

Tuz: Ödem vücutta sıvı tutma olayı olduğundan dolayı bireylerin tuzlu yiyecekleri az bir şekilde tüketmeleri gerekir.

Kafein: Sigara, Kafein ve Alkol vücut organlarının normal fonksiyonlarına baskı uygulayarak vücutta sıvı birikimini azaltmaktadır.

Kızarmış Yiyecekler: Kızarmış yiyecekler, hayvansal protein kaynakları ve çikolata, safra kesesi, böbrekler, karaciğer ve pankreas’da çalışmaları olumsuz yönde etkilemektedir bu nedenle ödeme sebebiyet verebilir.

Bol Su Tüketin: Ödemden koruna bilmek için su tüketilmelidir. Vücudun susuz kalması ödemi arttırmaktadır. Yeterince su tüketimi toksinlerin ve sodyumun vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir