Rezene Nedir? Rezenenin Faydaları Nelerdir?

Rezene Nedir? Rezenenin Faydaları Nelerdir?

Rezene Nedir

Rezene Nedir

Bir bazı durumlarda iki metreye kadar boylanabilen çok yıllık bir bitkidir. İnce gövdesini donanmış yaprakları karakteristiktir. Tüysüz ve içi boş yapıda olan rezene gövdesi ince uzun yapraklar taşır. Yapraklar ince dalları andırır. Erken zamanlarda rezene yeşil ve otsu görünümde olsa da ileriki zamanlarda sarıyorır ve çalıya benzer bir forma dönüşür.Rezene bitkisinin Çiçekleri şemsiye yapısında ve sarı renktedir.Ana yurdunun Anadolu olduğu malum bu nebat tarihler boyunca insanoğlu tarafından bilinmekte ve değişik şekillerde kullanılarak tüketilmektedir.

Kullanım alanları:rezene tohumu
• Sindirim sistemiyle ilgili sorunu olan kişiler,
• Mide ve gaz rahatsızlığı bulunanlar,
• Soğuk idrakanlığı olanlar,
• Öksürüğü kesilmeyen kişiler,
• Emzirme döneminde olan anneler için anne sütünü arttırmayı isteyen anneler,
• Bebeğinde devamlı gaz durumu olan aneler,
• Yoğun stres ortamından çalışanlar,
• Gmeşhurk olaylardan dolayı sinirlenen ve sinirlerini yatıştırmak isteyen kişiler için iyi bir şifa deposudur.

Hazırlanışı:
Rezene bitkisinin yağı, buharı, tentürü, öğütülmüş tohumları, çayı ve tazeyken dal ve yaprakları kullanılagelen kısımlarıdır.

Rezene çayı Rezene çayı:

kök, beden, yapraklar ve tohumundan çay demlenebilir. Rezenenin kök çayı idrar artırıcı etkiye sahiptir.
Tohum beden ve yapraklarından elde edilmiş çay ise yatıştırıcı etkilerinin yanı sıra iyi bir sindirim kolaylaştırıcıdır. Özellikle rezene tohumundan elde edilen çay emziren annelerde ve bebeklerinde mide düzenleyici ve gaz giderici olarak kullanılır. Uyumayan bebeklere rezene çayı verilerek rahatlamaları sağlanabilir. öteki yandan rezene çayı ılık haldeyken yüze uygulanabilir. Bu yöntem sivilcelerin azalması ve cildin daha pürüzsüz olması için kullanılır. Özellikle yeni doğum yapmış annelerde ılık bir banyodan sonra alınan rezene çayı anne sütünün gelmesini sağlar. Bununla birlikte sütü artırıcı etkiye de sahiptir. Gene ılık haldeki rezene çayı gözlerin yıkanmasında ve gözlerin rahatlatılmasında kullanılmaktadır. Eski devirlerde rezene çayı gözlerin tedavi edilmesinde kullanılmıştır.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir