Şalgam Nedir? Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam Nedir? Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam Nedir, Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam Nedir, Şalgam Suyunun Faydaları

Turpgiller familyasından, iki yıllık bir bitkidir. Birinci yıl yumrulan gelişir, ikinci yıl çiçek açıp tohum verir. Boyu 150 cm’ye kadar uzanabilir. Yaprakları parlak yeşil renkli ve ipek gibi tüylü, çiçekleri sarı renklidir. Tohumları lahana tohumuna benzer. Yumrusu, tohumu ve yaprakları için yetiştirilir. Yumru ve yapraklan salatalara konur. Şalgam suyu, soğuk havalarda içilirse vücuda hararet verir, sıcak havalarda harareti giderir. Pişirilerek yenmesi halinde hazmı kolaylaştırır, idrarı artırır. Vücuttaki toksinleri dışarı atar, böbrekteki kum ve taşları düşürür.

Kullanım yeri ve şekli:

* Göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici ve böbrekleri çalıştırıcı olarak, yumruları sıkılır, suyu çıkarılır. Balla tatlandırılarak, günde üç defa birer fincan içilir. Grip, soğuk algınlığı ve üşütmeler de de ayni şekilde içilir.

Not: Bileşiminde yüksek oranda şeker bulunduğundan şeker hastalarına tavsiye edilmez.

* Cilt kırışıklığı ve sivilceleri gidermek için; şalgam yaprakları edilir, cilt bu su silinir. Uygulamaya sabah akşam devam edilir.

* Böbrek taşlarını düşürmek, üre ve ürik asidi azaltmak, bronşit ve gut hastalığı tedavisinde; kaynamakta olan varım litre suya, rendelenerek 50 gr. şalgam yumrusu konur, 5 dakika kaynatın Sıcak olarak ve balla tatlandırılarak, günde 4 – 5 bardak içilir. (Her gün taze olarak yapılmalıdır. )

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir