Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Faydaları

Sarımsak bitkisi temmuz ve ağustos Aylarında çiçek açar. Çiçekler sap ucunda şeklinde oluşur. Bitkinin yumru kısımları şifa verici olarak kullanılır. Yeşilimsi, beyaz veya pembe çiçekli yumru soğanı beyaz veya pembemsi diş denen sarımsak parçalarından oluşur. Sarımsak dişleri keskin kokulu ve yakıcı lezzettedir. Her diş yeni bir bitkinin anasıdır. Sarımsak dişleri dipte bir tablaya yapışıktır. Tohumlar siyah köşeli olup, kapsül içinde muhafaza edilir. Sarımsak başları Haziran ve Ağustos aylarında toplanır. Mikrop öldürücü, idrar artırıcı, solucan düşürücü, tansiyon düzenleyici, iştah açıcı, kolesterol düşürücü, yara iyileştiricidir. Antibiyotik etkisi klinik çalışmalarda ispatlanmıştır. Bağırsakları yumuşatır, mikroplar’ öldürür, hazım kolaylaştırır. Sarımsak kansere, kalp ve dolaşım sistemine karşı da etkili bir şifaya sahiptir. Kurşun, cıva, kadmiyum, arsenik ve ağır metal zehirlenmelerine karşı etkilidir. Sarımsak turşusunun yenmesinde de sağlık açısından büyük yarar vardır. Karaciğer rahatsızlıklarında da yemeklere konmalıdır. Damar sertliği, tansiyon, kolesterol ve kan dolaşımı üzerinde çok büyük etkisi olduğundan, yaşlı kimseler sarımsağı çok yemelidir.

Kullanım yeri ve şekli:

* Yara iyileştirici olarak; sarımsaklar suda ezilerek lapa haline getirilir ve yara üzerine konur. (Sarımsak taze ise suya lüzum yoktur.)

* Solucan ve kurt düşürücü olarak, sarımsaklar ezilir, sabahları aç karna su ile birlikte yutulur; veya 300 cc. su ve 300 gr. şekere, iyice dövülmüş 200 gr. sarımsak konur, karıştırılır, sonra da aç karna birer yemek kaşığı içilir. (Uygulamaya kurtlar temizleninceye kadar devam edilir.)

* Balgam söktürücü ve nefes açıcı olarak, 10 gr. sarımsak 100 gr. sütle kaynatın Günde üç defa birer çay bardağı içilir.

* Baş ağrıları için, 10 diş sarımsak ezilerek 100 cc. sirkeyle karıştırılır. Ağrıyan başa sarılır.

* Ses karışıklığına karşı; sabah akşam üçer diş sarımsak çiğnenerek yenir.

* Vücuttaki beyaz lekeler ve saçkırana karşı; bir miktar sarımsak yakılır, elde edilen külün 10 gramı, 50 gr. balla karıştırılarak macun haline getirilir. Vücuttaki beyaz lekelere sürülür, saç kıranlı bölge bu karışımla kanatacak şekilde ovulur.

* Saçkıran için, 10 gr. sarımsağa 5 gr. barut konur, iyice ezilir, saç kıranlı bölge bununla ovulur.

* Balgam söktürmek ve öksürüğü gidermek için; sarımsak pişirilir, sütle karıştırılarak içilir.

* Baştaki konaklar ve ciltteki beyaz lekeler için; ezilmiş 10 gr. sarım-sak, 50 gr. zeytin yağına konur, az  miktarda tuz eklenir, merhem haline gelecek şekilde iyice karıştırılır. Baştan ki konaklara ve ciltteki beyaz lekelere sürülür.

* Vücut ağrılarına karşı ve idrar arttırıcı olarak, zeytinle sarımsak yenir.

* Basura karşı, pişirilir ve basar memeleri üzerine konur.

* Damar sertliğini gidermek, kolesterolü ve tansiyonu düşürmek için; 20 adet limon suyu, beş adet rende-lenmiş limonla karıştırılır, içine dövülerek beş baş (diş değil) sarımsak konur. Bilender’de lapa haline gelene kadar karıştırılır. Yemeklerden önce 1 -2 kaşık yenir. Buzdolabında muhafaza edilir.

* Romatizma, diğer vücut ağrıları ve damar sertliğinde, 100 gr. sarımsak ezilir, üzerine yarım litre zeytinyağı konur. Üç hafta sıkça karıştırılır, ağzı kapalı olarak güneşte bekletilir, sonra süzülür. Ağrıyan yerler bu yağla ovulur. Karışımdan ayrıca günde üç defa birer kaşık içilir.

* Baştaki kepekler için, saçlar yukarıdaki karışımla ovulur.

* Siğiller üzerine çiğ sarımsak sürülür.

* Ateşli hastalıklarda, öksürük, üşütme ve titremeler de, 100 cc. sütle 10 gr. sarımsak kaynatılır, sıcak olarak içilir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir