Şifalı Bitkilerde Toplama Ve Kurutma Nasıl Yapılır?

Şifalı Bitkilerde Toplama Ve Kurutma Nasıl Yapılır?

şifalı bitkiler nasıl toplanır

şifalı bitkiler nasıl toplanır

Yanlışlıkla zehirli bir bitki toplamamak için, toplanmadan önce, söz konusu bitkinin kati olarak teşhis edilmesi gerekir. Şifalı bitkilerin kurutulması, içerdikleri etkin maddelerin değişime uğramasını veya yok olmasını önler. Ek olarak, mantarların ve bakterilerin yaşam alanları da böylece kurutulmuş olur. Bitkilerin kurutulmasının, konserve etmek anlamında algılanılması gerekir ve toplamanın derhal peşinden gerçekleştirilmelidir. Kurutma için en uygun ortam, havadar ve gölgeli bir yer olacaktır. Güneş altında kurutulmak istenen bitkiler, çiçek, yaprak ve meyvelerinde bulunan uçucu yağları yitirirler. En ideali, bitkilerin büyücek bir elek üstüne yayılarak yada demet halinde saplarından bağlanıp, yüksek bir yere asılarak kurutulmasıdır. Bitkilerin tam anlamıyla kurumasına çok dikkat edilmelidir. Kuruma aşaması bittiğinde, bitkiler ince ince kıyılarak, hava almayan kaplarda, kullanıma hazır biçimde saklanmalıdır.

Bitkiler yapay ısıda da kurutulabilir, ama ısı derecesine dikkat etmek gerekir. Aromatik kokulu bitkilerin tümü, uçucu yağ içerdikleri için, ancak 35 dereceye kadar dayanabilirler. Öteki bitkilerin genelde 60 dereceye kadar dayanabildikleri söylenebilir. Fakat, fermantasyon oluşmaması için, hava akımı yaratılması şarttır. Çok ince olmayan kökler, fırçalanarak iyice yıkandıktan sonra, havadar bir ortamda kurutulmalıdır.

Nebat organları tam anlamıyla kuruduktan sonrasında, nem ve ışıktan korunacakları, hava almayan kaplara doldurulur. Saydam cam kaplar ışık geçireceği için, loş ortamda saklanmalıdır. Bitkilerin saklandığı kapların üstüne, toplama zamanı ve içerik hakkında data veren etiketler yapıştırılmalıdır. Çünkü bitkiler, kuruyup ince kıyıldıktan sonrasında, birbirlerinden kolayca ayırt edilemezler. Bitkilerin saklanması için, teneke yada tahta kutular, renkli cam kavanozlar kullanılabilir.

Şifalı Bitkiler Toplama Kuralları :

Şifalı bitkileri doğadan kendisi toplamak isteyen bireyin, minimumdan temel botanik bilgilerine sahip olması gerekir. Bu bilgilere haiz olup olmadığını kişinin kendisi de saptayabilir. Bunun için kendine şu soruları sormalıdır :

– aradığım bitkiyi doğada, hiçbir soru işaretine yer bırakmayacak kesinlikle bulabilir miyim?

– Bazı bitkilerin zehirli ikizleri olduğunu biliyor muyum?

– Zehirli oldukları için ölüm tehlikesine yol açabilecek bitkilerle kendimi tedavi etmeye kalkışmam gerektiğini biliyor muyum?

– Hangi ortamlardan bitki toplayabileceğimi, hangi çayırların, tarlaların, orman kıyılarının çevre kirliliğinden etkilenip etkilenmediğine karar verebilir miyim?

– Etkin maddelerinin en yoğun olduğu zamanda toplayarak, bitkilerin şifalı gücünden en çok yararı sağlayabilmek için, onları hangi mevsimde, ve günün hangi saatlerinde toplamam gerektiğini biliyor muyum?

– Çay hazırlayabilmek için bitkinin hangi organının drog hazırlamaya elverişli bulunduğunu(çiçek, meyve, tohum, kök, kabuk veya bitkinin tümü) biliyor muyum?

Şifalı bitkileri toplama sırasında genel olarak özen gösterilmesi ihtiyaç duyulan konuların başında, doğayı koruma kavramı yer almalıdır. Bitkileri planlı bir şekilde toplayınız. Rastlamış olduğunuz bir bitki kümesinin tümünü topla mayınız ki, bir sonraki mevsimde orada aynı bitkileri gene bulabilesiniz. Çiçeklerini, yapraklarını yada meyvelerini toplamış olduğunuz ağaçları veya çalı türü bodur bitkileri hırpala mayınız, dallarını kırmayınız. Çayırlara, çimenliklere, çiğneyip ezmeden, dikkatle girin. İhtiyacınızdan fazla bitkiyi topla mamaya özen gösterin. Drog olarak kökünden yararlanılan bitkilerin soylarının kurutulmasına katkıda bulunabileceğiniz  hiçbir süre ihmal etmeyiniz.

Şifalı bitkileri kendisi toplamak isteyen birey, bilgisizlik veya yanlışlıkla zehirli bitki kullanarak büyük bir sorumluluk altına girebileceğinin bilincinde olmalıdır. Bitki toplamaya yardım eden çocukların sürekli denetim altında tutulmaları gerekir. Kesin olarak teşhis edemediğiniz bitkileri topla mayınız. Onları, eğer rastlaya bilirseniz, güvenebileceğiniz bir şifalı nebat satıcısından, kim bilir kullanıma çok daha elverişli durumda satın alabilirsiniz!…

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir