Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Defnegiller familyasındandır. Baharat olarak kullanılır. Doğu Çin’de ve Hint adalarında yetişen ve yapraklarını dökmeyen türünün taze dallarının kurutulmuş kabukları, piyasada Çin tarçın olarak satılır. Kabukları oluk biçiminde olup, dış kısmında grimsi renkte mantarlar bulunur, iç kısmı ise sarımsı esmer renkli parçalar halindedir. Seylan tarçının kabukları açık kahverengidir, boru şeklinde kıvrılmıştır, dış kısımlarında mantar yoktur. Çin tarçını na göre daha ince ve parçalar halindedir. Ancak Çin tarçını Seylan tarçını na göre daha keskin kokuludur ve tatlımsı bir tada sahiptir. Tarçın ruhi sıkıntıları giderici, gribal enfeksiyonları, soğuk algınlığını ve kabızlığı önleyici, gaz söktürücü, mikrop öldürücü, kalbi güçlendirici, iştah açıcı, hazmı kolaylastıncı, vücut direncini artırıcı, cinsi arzuları kamçılayıcı, zekayı geliştiricidir. Aç kanla çiğnenerek yenirse veya sürme olarak göze sürülürse, gözdeki katarakt’ eritir.

Kullanım veri ve şekli:

* Gaz söktürücü, kalbi güçlendirici, gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlıklarını önleyici olarak; kaynamakta olan bir litre suya, 50 gr. tarçın konur, hey dakika kısık at-este kaynatın 2 3 bardak çay gibi sıcak olarak içilir.
* Ruhu sıkıntılarda, sinir spazmlarında ve hanımlarda adet sökücü olarak, bir gram toz tarçın balla karıştırılarak, üç defada yenir.

* Kekikle birlikte, çay gibi içilirse şekeri düşürür.

* Ayak titremeleri ve felçlerde, vücut akşamları tarçın esansı ile (tarçın yağı) ovulur.

* Romatizma ve sinirsel ağrılara karşı; toz haline getirilmiş 50 gr. tarçın, 10 gram toz karabiber ve 250 gr. zeytinyağı, yarım litre suya konur, su tamamen buharlaşıncaya kadar birlikte kaynatılır, sonra tülbentten süzülür. Ağrıyan yerler bu yağla ovulur.

* Kalbin kuvvetlendirmesi, çarpıntıların giderilmesi, karaciğer zafiyeti, mide rahatsızlıkları ve öksürüklerde, tarçın çayını sıcak olarak içmekte büyük fayda vardır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir