Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler

Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler

Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler

Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler

İnsanın öğrendiği bilgileri, daha sonra hatırlayamamasına unutkanlık denir. Bu insanın tabiatında olan bir durumdur. Ancak aşırı olması halinde insanları rahatsız eder. Birçok sebebi vardır. Bunlar arasında yaşlılık, meşguliyetin fazlalığı, gıdasızlık, sinir ve stres gibi hastalıklarla, beyin sarsıntısı veya beyinde meydana gelen çeşitli ur ve iltihaplanmalar sayılabilir. Hekim tedavisi yanında, aşağıdaki pratik metotlardan ve şifalı bitkilerden yararlanmalıdır.

Tedavisi:

* Unutmamak ve ezber yapmak için bol miktarda bal yenir. Her sabah ve akşam aç karna birer tatlı kaşığı çörek otu, balla birlikte yenir. Her sabah aç karna kuru üzüm yenir. Birbirlerine karıştırılarak 10 gr. günlükle 100 gr. üzüm yenir.

* 50 gr. günlükle 50 gr. zencefil toz haline getirilir. Bir miktar balla karıştırılarak sabah ve akşam birer tatlı kaşığı yenir.

* 50’şer gram çam fıstığı, fındık ve ceviz, birbirlerine karıştırılır, sonra ezilir. Yarım kilo balla karıştırılarak macun haline getirilir. Günde üç defa birer kaşık yenir. Ayrıca karışım-dan bir kaşık dolusu alınır, bir avuç üzümle yenir.

* Çekirdekleri çıkarılan 100 gr. hurma ile 50 gr. badem ve 50 gr. çam fıstığı ezilir, üzerine 20 gr. çörek otu yağı ilave edilir. Macun haline gelene kadar karıştırılır. Sabah ve akşam birer kaşık yenir. 20 gr. hurma bir bardak sütte pişirilir ve sabahları yenir.

unutkanlıktan kurtulmak için eski ki bir macun terkibi: 15 gr. çörek otu, 15 gr. masteki, 25 gr. karabaş otu, 15 gr. beyaz biber, 15 gr. kara biber, 15 gr. tarçın, 12 gr. sarı sabır, 1 2 gr. ravent çini, 12 gr. katran köpüğü, 25 gr. günlük ve 60 gr. çam fıstığı Yukarıda sayılan maddelerin katı olanları toz haline getirilir, sonra da macun haline gelene kadar bal ilave edilir. Günde iki defa sabah ve akşam birer yemek kaşığı  yenir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir