Üzerlik (Sedef Otu) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Üzerlik (Sedef Otu) Nedir?

Sedef Otu Nedir, Nerede Yetişir

Sedef Otu Nedir, Nerede Yetişir

Sedef otugiller familyasındandır. Boyu 100 cm’ye kadar yükselebilen, çok dallı görünümde, tüysüz parçalı yapraklı, beyaz çiçekli, çok yıllık bir bitkidir. Meyveleri nohut büyüklüğünde olup, içinde piramit biçiminde, pürtüklü, kırmızımtırak esmer renkte, acı lezzette çok sayıda tohum vardır. Anadolu’nun her bölgesinde yetişir.

Kullanım yeri ve şekli:

* Kıl kurdu düşürmek, sinirleri yatıştırmak, basuru iyileştirmek için, eklem ağrıları, kulunçlar, sara ve el ayak uyuşmalara karşı, bir miktar üzerlik tohumu kavrulur, toz haline getirilir, sonra da balla karıştırılarak macun yapılır, birer tatlı kaşığı yenir; veya aç karna sabah akşam birer çay kaşığı su ile içilir, ya da sabah akşam tozundan birer kahve kaşığı yenir.

* Sinir yatıştırıcı olarak, varis ve siyatik ağrılarına karşı; toz haline getirilmiş 30 gr. üzerlik, yarım kilo balla karıştırılarak, macun kıvamına sokulur. 2 3 kaşık yenir.

* Akıl hastalıkları ve havalelerde; 10 gr. üzerlik tohumu toz haline getirilir ve pekmezle karıştırılır. ikiye bölünerek, sabah ve akşam her gün yenir.

* Sinir zafiyetini giderici ve hanımlarda adet düzenleyici olarak; 10 gr. üzerlik tohumu toz haline getirilir, su ile veya balla her gün 2-3 seferde yenir veya içilir.

* Eklem ağrıları, siyatik, sinirsel kramplar, kulunçlar, yüz felci ve asabi ağrılar için; 100 cc. zeytin yağına 20 gr. toz üzerlik konur, Üç hafta sıkça çalkalayarak güneşte bekletilir, sonra süzülür. Bu yağla ağrıyan yerlere masaj yapılır.

* Sebebi bilinmeyen baş ağrıları ve sara tedavisinde, 150 gr. üzerlik tohumu iyice ezilir, dört litre üzüm suyuna konur, suyun üçte ikisi buharlaşıncaya kadar kaynatılır. Her gün aç karna birer bardak içilir. (Uygulamaya iki ay devam edilmelidir.)

* Göz kuvvetlendirici olarak; 5 gr. toz özerlikle 5 gr. toz rezene, 100 cc. suda beş dakika kaynatılır, göze pansuman yapılır.

* Alerjik hapşırık ve göz nezlesine karşı; kaynamakta olan 100 cc. suya 5 gram özerlikle 5 gram toz rezene konur, beş dakika kaynatılır, sonra süzülür ve burna çekilir.

* Saçlar devamlı üzerlik suyu ile yıkanırsa yavaş yavaş siyahlaşmaya başlar.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir