Yaban Asması Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yaban Asması Nedir?

Çok yıllık, tırmanıcı bir bitkidir. Gölgelik ve sulak yerlerde yaygın olarak yetişir. Çiçekleri yıldız biçiminde ve eflatun mor renklidir. Mayıs ağustos arası çiçek açar. Bitkinin kırmızı meyveleri, yaprakları döküldükten sonra da, uzun müddet asma üzerinde kalır. Halk arasında tilki üzümü, sofur, yaban yasemini, kır yasemini gibi isimlerle bilinir. idrar artırıcı, hafif uyutucu, sinirleri teskin edici, ağrı kesici, balgam söktürücü, yumuşatıcıdır.

Kullanım yeri ve şekli:

* Balgam söktürücü olarak; 100 cc. süte, çiçeklerinden bir gram konur, bir dakika kısık ateşte demlenir. Günde 3 – 4 kaşık içilir.

* Bağırsakları yumuşatmak için, kaynamakta olan 200 cc. suya, yaprak ve çiçeklerinden 6 gr. konur, beş dakika kısık ateşte çay gibi demlenir. Aç karna, günde 2 – 3 bardak içilir.

* Uyutucu ve sinirleri teskin edici olarak; kaynamakta olan 250 cc. suya, yaprak ve meyvelerinden 10 gr. konur, beş dakika kısık ateşte çay gibi demlenir. Balla tatlandırılarak günde 2 – 3 çay bardağı içilir.

* Romatizma ve ağrılar için; bir miktar yaprak ve meyvesi ezilir, bir kavanozun yarısına kadar konur. Üzerine kavanozun tamamı dolacak şekilde zeytinyağı ilave edilir. Güneşte üç hafta, arada bir çalkalanarak bekletilir. Bu sağla, şikayet edilen yerler sabah ve gece yatarken ovulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir