Zencefilin Faydaları Nelerdir? Zencefil Çayı Faydaları?

Zencefilin Faydaları Nelerdir? Zencefil Çayı Faydaları?

Zencefil Çayı Faydaları

Zencefil Çayı Faydaları

Anavatanı Asya’nın tropik bölgelerinde yetişen zencefil çayı Avusturalya, Brezilya, Çin, Hindistan, Jamaika ve Batı Afrikada bide amerikanın birleşik devlerinde tropikal devletlerinde yetişmektedir. Çeşitli hastalıkğın tedavisinde ve yemeklerde baharat olarak kullanılan zencefil ekildikten sonra ilk 6 ay ile 20 ay içerisinde sonra toplanılır. Bazen (Sarıyı benzen çalan yeşil) renli köklü saplıdır.Bilimsel adı Zingiber officinale olan zencefilin sağlık için faydaları bileşenlerinin gingerols ve shogaols gibi fenoller ve uçucu yağlar olduğu düşünülmektedir.İştah açıcıdır,Antiseptik özelliği kanın temiz kalmasını sağlar,Mideyi düzenler,Mide bulantılarını giderir,Mide ağrılarında ve hazımsızlıkta iyi bir seçimdir,Bağırsaklarda biriken ve atılamayan gazların kolaylıkla atılmasını sağlar(colic),Solunum yollarını açar,kanın yapısını daha akışkan hale getirir(ki bu kalbin daha rahat çalışması demektir)Vücutta sıcaklık ve terleme meydana getirir.Zencefil gerçekten iyi bir anti oksidandır (oksitleri temizler dışarıya atılmasına yardımcı olur)Kalp ritminin düzene girmesini sağlar,özellikle romatizmal rahatsızlıklarda bin yıllardır kullanılmaktadır.Baş ağrılarını gideici özelliği vardır,Zencefil Uykuyu rahatlatır,Kandaki kollesterolu diğer bir çok bitkiye nazaran daha fazla oranda düşürür, Bu ve buna benzer daha bir çok faydaları vardır zencefilin.

Kanser ve Zencefil

Zencefil bitkisi son zamanlarda kanserle savaşta “destekleyici tedavi olarak” kullanılmaktadır. Dünyada azımsanmayacak sayıdaki bilim adamı zencefilin “kanserle ve buna benzer tehlikeli hastalıklarla” savaşta “destekleyici tedavi olarak” kullanılabileceğini kabul etmektedir.

Zencefilin Vücuda Alınma Yöntemleri

1- Zencefil çaylarla birlikte alınabilir özellikle yaş zencefil dilimlenerek fincan içerisine konmuş çayda bekletilir.
2- Toz halindeki zencefil bal ile özenerek alınabilir.zencefil
3- Ayrıca çay, bal, zencefil karışımı da oldukca etkili bir tiryaktır.
4- Bunlardan farklı olarak zencefil “toz olarak” 1 gramlık dozlarla doğrudan alınabilir(özellikle hamilelerde)
5- Zencefilin diğer bir alınma yöntemi de zencefilli yemek, pasta ve tatlılarla olmaktadır.
NOT: Zencefilin yaş ve taze olarak alınması tavsiye edilen bir yöntemdir.

Dozaj ve Yaşlara Göre Kullanım Miktarı Ne olmalıdır?
Önemli NOT
Zencefil her nekadar mucizevi bir bitki de olsa 2 yaşın altındaki çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Buna çok dikkat edilmelidir.

Pediatrik Olarak(2 yaşın üstündeki çocuklarda)

Zencefil 2 yaşın üzerindeki çocuklarda bulantılara karşı, colic ve bağırsak ağrılarına karşı kas ve baş ağrılarında karşı kullanılabilir. 20-25 kg a kadar olan çocuklar bir yetişkine verilecek dozun 3 de 1 i kadar bir doz almalıdırlar. 70 kg ağırlığındaki bir birey yetişkin olarak kabul edilmektedir.

Önemli Not

Her ne kadar yetişkin olsanız da günlük 4 gramdan fazla zencefil almayınız. Bu doz normaldir günlük 4 gramın üzerindeki dozlar yaygın göğüs yanması şikayeti doğurur.(Yiyecekler genellikle %0.5 kadar zencefil içerir)
1- Bulantılar ve gaz şikayetlerinde= günlük “yiyeceklerle birlikte olmak koşuluyla” 2-4 gr arasında zencefil alınmalıdır. Eğer toz halinde alınacaksa 0.25-1 gr arasında toz 1.5-3.0 mL suyla (bu 30-90 damla demektir) karıştırılır.
2- Soğuk algınlığında, baş ağrılarında, veya grip gibi hastalıklarda= 2-3 dilim yaş zencefil veya 0.5 gr toz zencefil çay ve bal karışımına atılarak sıcak alınır. Bu seans günde 2-3 kere tekrarlanır.
3- Adet sancılarının giderilmesinde= günlük 1 gr toz zencefil alınabilir bu tos zencefil 20-30 damla suyla extrakt haline getirilir ve 3-4 defada tüketilir. İstenirse bal veya tatlı ile karıştırılabilir.

Toplu Uyarılar
Zencefili asla 2 (iki) yaşından küçük çocuğa vermeyiniz.
Günlük 4 gr dan fazla zencefil kullanmayınız.
Hazırladığınız zencefili 1 defada değilde günün değişik saatlerinde 2-3 defada tüketiniz.
Bir yetişkin ağırlığının 70 kg olduğunu unutmayınız.
Çocuklarda yetişkin ağırlığına göre dozu düşürerek veriniz. Örneğin 20 kg bir çocuk için hesap şöyle olmalıdır 70/20=3 bu durumda yetişkine hazırlanan doz 3 e bölünür ve kullanılır.

 • Mide Bulantısına İyi Gelir
 • Deniz tutmasına iyi gelir
 • Başın dönmesine iyi gelir
 • sindirimi hızlandırmaya yardımcı olur
 • Gazı azaltır
 • Kronik ağrıları azaltır
 • Kas ağrılarını iyileştirir
 • Romantizma ağrısına iyi gelir
 • Solunum yollarını açar
 • Alerjik reaksiyonu azaltır
 • Soğuk algınlığını hafifletir
 • Kan şekerini düşürür
 • Kan dolşımını güçlendirir
 • Hazımsızlığa iyi gelir
 • Adet ağrılarını azaltır
 • Boğaz ağrısına iyi gelir
 • Terme attırarak ateşi düşürmeye yardımcı olur

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir