Albert Camus Kimdir? Biyografisi ve Hayatından Bilgiler

Albert Camus

Albert Camus

Nobel ödüllü Fransız yazar , basın mensubu ve filozoftur . 7 Kasım 1913 Cezayir doğumludur . Cezayir Üniversitesi’nde felsefe öğrenimi gördüğü sırada verem hastalığı sebebiyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kalmış , üniversite eğitimini 1936 senesinde tamamlayabilmiştir . Içinde Bulunduğu dönemde patlak veren İkinci dünya Savaşı’nın ilk senelerinde pasifist olmasıyla beraber süre içinde çeşitli yönlerde düşünceleri şekillenen Camus , 1941 senesinde yazdığı Yabancı isimli romanı ve Sisifos Söyleni isimli denemesiyle üne kavuştu . 1942’de yayımlanan ve birbirlerinin tamamlayıcısı niteliğindeki bu eserleri ile Varoluşcu felsefesinin izlerini taşıyan absürt felsefesinin oluşumunda gösterişli meydana gelen Camus , 1949 senesinde ” Başkaldıran İnsan ” ı yayımladı . Enbaşta yakın arakadaşı Sartre ile ilişkisinin kopmasına ne sebeple meydana gelen ve çokça eleştirilen bu eser sonrasında Camus , 1956 senesinde yayımladığı Düşüş isimli romanıyla Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı .

Eserlerinde fazladan absürdizm yazar absürt , uyumsuzluk felfesinin tesiriyle beraber birey tarafından aşamanın mantığa aykırılığını belirten Camus’e yönelik birey amaçlı evren uyumsuzdur ve saçmadır . Herhangi meydana gelen evrende birey ölümle yok olmaktadır . Kendini öldürmek ya da aşamanın ötesini umut etmek içinde sokak tutan birey amaçlı , bu 2 yöntemde uyumsuzdur . Hiçbir Süre bilinemeyecek olanın umudu ile bilinenin kendini yadsıması uyumsuzluğu… Fakat birey aşamanın bilinmezliği ve çaresizliği karşısında kendini öldürmek mahaline yaşamı seçmelidir . Camus’un bu vaziyet karşısında yaşamı seçmesi ikilemli bir vaziyet benzeri görünse de bu görüşü ile Camus , absürt felsefesini pesimist bir yaklaşımdan kurtarmıştır .

Tiyatroyla da alakalı meydana gelen ve belli dönemlerde oyunlarda yazan Camus’un öbür eserleri içinde Farklı civarı malum ve devamı niteliğini taşıyan Veba , Sevinçli Vefat ve İlk Erkek romanlarıyla Denemeler , Aksi ve Yüzü , Düğün Töreni Töreni Ve Bir Alman Dosta Mektuplar tecrübeleri bulunur .

Düşünceleriyle 20 . asır Batı felsefesinde mühim bir yere sahip Albert Camus , 4 Ocakta 1960’da Fransa’nın Villeblevin kasabasında geçirdiği trafik ilçesi neticesi 46 yaşında hayatını kaybetmiştir .

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir