Deniz Gezmiş Kimdir Hakkında Bilgi

Deniz Gezmiş Kimdir Hakkında Bilgi

Deniz Gezmiş

Deniz Gezmiş Kimdir

Deniz Gezmiş Kimdir

Sosyalist bir Devrimci ve Siyasi bir aktivist. Ayrıca Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu olan (THKO)’nun kurucu üyelerinden biridir.

Doğumu: 28 Şubat 1947

Vefatı: 6 Mayıs 1972

Doğduğu Yer: Ankara “Ayaş”

 Deniz Gezmiş Yaşamı

Deniz Gezmiş, 28 Şubat 1947 tarihinde Ankara’nın Ayaş ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babası Ilıca, Erzurum nüfusunda kayıtlı ilköğretim müfettişi idi ve ismi Cemil Gezmiştir. Annesi Mukaddes Gezmiş ise Erzurum’un Tortum ilçesinde ilkokul öğretmeni idi. Deniz Gezmiş ailesinin üç erkek çocuğundan ikincisidir. Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş ise Hukuk Fakültesinden ayrılıp bankacılık yapmış. Kardeşi Hamdi Gezmiş ise Mali müşavir idi.

Deniz Gezmiş, ilk ve orta öğrenimini Sivas’ta gerçekleştirmiştir. Liseyi ise İstanbul Haydarpaşa Lisesinde okumuştur. Lise yıllarında iken “sol düşüncesi” ile tanışıp kendi döneminde bu düşünce çerçevesinde faaliyetler gerçekleştirmiştir.

Deniz Gezmiş’in Siyasi Yaşamı

Deniz Gezmiş Kimdir Hakkında Bilgi

Deniz Gezmiş Kimdir Hakkında Bilgi

Deniz Gezmiş 1965 yılından sonra, gelişmekte olan gençlik hareketinin en önemli önderlerindendir ve Türkiye Halk Kurtuluş Ordusunun kurucu ve yöneticilerindendir. 1965 tarihinde Türkiye İşçi Partisi (TİP) Üsküdar ilçe başkanlığında üyelik bulmuştur. İlk kez olarak 31 Ağustos 1966 yılında Ankara’dan İstanbul’a doğru yürüyen Çorum Belediyesi Temizlik İşçilerinin Taksim Anıtı’na çelenk koymalarını destekleyen ve TÜRK-İŞ yöneticilerini protestosu sırasında göz altına alınmıştır. 7 Kasım 1966 tarihinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girmiştir ve 19 Ocak 1967 yılında Türkiye Milli Talebe Federasyonu (TMTF) binasının “yeddi emin”e verilmesi sırasında çıkan olaylarda yakalanıp çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılmıştır. Ardından 30 Ocak 1968 yılında “Devrimci Hukukçular Örgütü”nü kurmuştur. 7 Mart 1968 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi konferans salonunda yapılan toplantı sırasında konuşma yapan Dönemin Devlet Bakanı olan “Seyfi Öztürk”ü protesto ettiği için tutuklanmıştır.

7 Mart’tan 2 Mayıs’a kadar tutuklu kalan Deniz Gezmiş, 30 Mayıs’ta 6. Filo’yu protesto etmekten yargılanıp beraat etmiştir.

Deniz Gezmiş’in Yakalanışı ve İdamı

12 Mart Darbesi’nin ilk zamanlarından sonra “Yusuf Aslan” ile Sivas’a gitmekte iken motosikletleri bozulmuş ve polislere gelen ihbar sonucu oraya gelen polisler ile çatışma çıkmış ve Yusuf Aslan ile birbirlerini kaybetmişlerdir. Yusuf Aslan, Deniz Gezmiş’in 16 Mart 1971 yılı Salı günü Sivas’ın Gemerek ilçesinde etrafı sarılarak yakalandığı sırada Elmalı’da idi.

Deniz Gezmiş yakalandıktan sonra Kayseri’ye getirilmiştir ve buradan Ankara’ya dönemin İç İşleri Bakanı “Haldun Menteşeoğlu’nun” makamına götürülmüştür.

16 Temmuz 1971 tarihinde mahkemesi , Altındağ Veteriner Okulu binası Tuğgeneral Ali Elverdi başkanlığında Baki Tuğ savcılığında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 no’lu Mahkemesi’nde başladı ve 9 Ekim 1971 günü bitmiştir.

Deniz Gezmiiş ve arkadaşları 16 Temmuz 1971 tarihinde başlayan THKO-1 Davası sonucunda TCK’nın 146. Maddelerini ihlal etmesi gerekçesi ile 9 Ekim 1971 yılında 146/1 madde gereği ile mahkeme tarafından idam cezasına çarptırılmıştır.

İşte o mahkeme kararı:

Deniz Gezmiş Kimdir Hakkında Bilgi

Deniz Gezmiş Kimdir Hakkında Bilgi

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Mahkememiz Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın tamamını; bir kısmını tağyir, tebdil veya ilgaya cebren teşebbüs suçunu işlediğinizi sabit gördü. Türk Ceza Kununun 146/1 maddesi uyarınca ölüm cezası ile tecziyenize karar verilmişti.”

 İdam cezaları o dönemde “senato” tarafından onaylanmak zorunda olduğu için “İsmet İnönü” Siyasi suçlar idam ile cezalandırılmamalıdır diyerek Bülent Ecevit ile beraber “RET” oyunu kullanır fakat AP Genel Başkanı Süleyman Demirel ise infazın gerçekleşmesini, idam kararının doğru olduğunu ısrarla savunup idam kararından yana oy kullanmıştır.

Olaydan 15 yıl sonra, dönemin idam kararını veren oyu kullanan “Süleyman Demirel” bir gazeteci ile yaptığı röportaj sırasında Deniz Gezmiş’in idam kararı için “Soğuk savaşın talihsiz olaylarından biri” olarak yorum yapmıştır.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan 6 Mayıs 1972 tarihinde gece saat 01:00 ile 03:00 arasında “Ulucanlar Cezaevi’nde” asılarak idam edilmiştir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir