Kemal Sunal Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

Kemal Sunal Kimdir  Hayatı Hakkında Bilgi

Kemal Sunal Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

Kemal Sunal Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

 • Ali Kemal Sunal
 • Doğumu: 11 Kasım 1944 – İstanbul
 • Vefatı: 3 Temmuz 2000 – İstanbul

Türk tiyatrocusu, komedi oyuncusu, sinema sanatçısı ve yazar.

Ali Kemal Sunal

Türk Sineması’nın en büyük “komedi oyuncusu ve sinema oyuncusu” olarak kabul edilen Kemal Sunal, son derece iyi oynadığı rolleri ile Türk Sinemasına yeni bir soluk getiren biridir. Oynadığı filmlerinde genel olarak; Saf, şanslı, iyi yürekli karakterleri canlandırmıştır. Filmleri ilk izlenildiği günden itibaren yıllar sonra bile büyük bir ilgi ile izlenilmektedir. Örnek verirsek eğer şuan başımızı çevirip kanalları değiştirdiğimizde arada bir “Kemal Sunal Filmlerinden” birini görebilmekteyiz.

Kemal Sunal kariyeri boyunca oyunculuk dönemlerinde toplam olarak 82 Filmde rol almıştır. 1972 yapım “Tatlı Dilim Filmi”, Kemal Sunal’ın oynadığı ilk filimdir. 1999 yapımı olan “Propaganda” adlı film ise oynadığı son sinema filmidir. 3 Temmuz 200 yılında, Necati karakterini canlandıracak olan “Balalayka” isimli film çekimlerine gitmek isterken bindiği uçakta kalp krizi geçirmiş ve bu kalp krizinden hayatını kaybetmiştir.

Kemal Sunal’ın Gençliği

Kemal Sunal İstanbul Küçükpazar semtinde dünyaya gelmiştir. Babası Mustafa Sunal “Migros”tan emekli idi, Annesi Saime Sunal’dır. Ayrıca Kemal Sunal 2 erkek kardeşe sahiptir “Cemil Sunal, Cengiz Sunal”.

Kemal Sunal Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

Kemal Sunal Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

Mimar Sinan İlkokulu’nda okumuş, Vefa Lisesi’nden mezun olmayı başarmıştır. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünü okumuş ve öğrenim sırası dönemde, Emayetaş Fabrikasında çalışmıştır. Kemal Sunal Elektrikçide çırak olarak da çalışmıştır. Kemal Sunal’ın, Vefa Lisesi’nden Belkıs Balkır adlı hocası Kemal Sunal’ı, Müşfik Kenter ile tanıştırmıştır ve kariyerinde önemli bir yeri vardır.

Kemal Sunal’ın Kişiliği

Kemal Sunal kişiliği hakkında oynadığı karakterin kendisine göre farklı olduğunu belirtmiş ve şu ifadeleri kullanmıştır; “Ben, özel hayatıma çok az konuşan ve soğuk bir adamım”.

Eşi tarafından yazılmış olan anı kitabında, ev içerisinde sanatçı olduğunu hissettirmemiştir ve eşinin kullandığı tanıma göre “ aile babası” durumundan hiçbir zaman sapmamıştır. Ayrıca akşam yemeklerine bile daima vaktinde gelen sanatçı aile ilişkilerine önem vermiş, çocukları ile çok iyi arkadaş olduğunu da ifade etmektedir. Kemal Sunal akrabaları ve komşuları tarafından da çok sevilen ayrıca herkes tarafından sevilmiş halen bile sevilen bir sanatçıdır. Filmlerde oynadığı rollerin tersine Kemal Sunal, çok fazla gülmeyen, sululuktan hoşlanmayan bir yapıya sahipti. Dinletmeyi anlatmaya yönelik tercih eden sanatçı, kendi iç dünyası içerisinde de bir duygusal yapıya sahipti. Kemal Sunal ayrıyeten çok iyi bir arşivci idi. Kendisi ve ailesi ile ilgili olan belge, fotoğraf, anı yazıları, çocuklarının çizdiği resimleri, mektuplar gibi manevi değerlere sahip birçok şeyi büyük bir titizlik içerisinde düzenle saklamıştır. Kemal Sunal kendisine gelen mektupların hepsini okumuş ve yine aynı titizlik içerisinde bu mektuplara cevap verip postahaneye kadar götürüp alıcılarına göndermiştir.

Kemal Sunal Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

Kemal Sunal Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

Kemal Sunal’ın Oynadığı Bazı Önemli Filmleri

 • Tatlı Dilim “oynadığı ilk filmdir”
 • Güllü Geliyor Güllü “Dublaj Kullandığı Tek Filmdir”
 • Yalancı Yarim “Kendi ismiyle oynadığı ilk filmdir.”
 • Köyden İndim Şehire “Salak Milyoner filminin devam filmidir.”
 • Salako “ilk başrolü”
 • Hanzo “iki farklı karakter ile oynadığı ilk filmdir.”
 • Hababam Sınıfı “Şaban rolü ile oynadığı ilk filmdir”
 • Kapıcılar Kralı “Bu filmde oynadığı rol ile 1977 tarihinde gerçekleşen Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” kazanmıştır.
 • Sakar Şakir “iki farklı rolü oynadığı ilk filmdir.”
 • Hababam Sınıfı Tatilde “oynadığı son hababam sınıfı serisidir.”
 • Propaganda “Oğlu Ali Sunal ile oynadığı ilk film ve Kemal Sunal’ın oynadığı son filmidir.”

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir