Mahir Çayan Kimdir? Hakkında Bilgi

Mahir Çayan Kimdir? Hakkında Bilgi

Mahir Çayan Kimdir  Hakkında bilgi

Mahir Çayan Kimdir Hakkında bilgi

  • Mahir Çayan
  • Doğumu: 15 Mart 1946 “Samsun”
  • Vefatı: 30 Mart 1972 “Kızıldere, Niksar, TOKAT”

Mahir Çayan

15 Mart 1946 Tarihinde Samsun’da dünyaya gelmiş olan ve 30 Mart 1972 yılında Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere’de askerler ile girdiği çatışmada hayatını kaybetmiştir. Türkiye Halk Kurtuluş Partisi- Cephesi (THKP-C) lideri Marksist-Leninist devrimci bir önderdi. Tokat’ın Niksar ilçesindeki Kızlıdere Köyü civarında askerler ile girdiği çatışma sonucu dokuz arkadaşı ile birlikte hayatını kaybetmiştir.

Mahir Çayanın Yaşam Öyküsü

Aslen “Samsun” doğumlu olan Mahir Çayan, Haydarpaşa Lisesi’nde lise dönemini okumuştur. 1963 tarihinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kayıt olmuştur. Sonraki yıl Ankara Siyasi Bilgiler Fakültesi’nde eğitim öğrenimine devam etmiştir. Bu dönemler içerisinde “TİP” ve “FKF” (Fikir Kulüpleri Federasyonu) bağlı SBF (Siyasi Bilgiler Fakültesi) “Fikir Kulübüne” girmiştir. Bu kulübe girişinin ardından 1965 tarihinde bu kulüpte başkanlık yapmıştır.

1067 yılında kısa bir süre için Fransa’ya gitmiştir ve burada bulunan “sosyalist” hareketlerin içerisinde bulundukları tartışmaları izleyip onlara tanık olmuştur. 1968 tarihinde 6. Filo eylemlerine İzmir ilinde katılmış ve bu katılım sırasına gözaltına alınmıştır. Bu dönem içerisinde Türkiye İşçi Partisi (TİP) içerisinde başlayan Mihri Belli’nin savunmakta olduğu Milli Demokratik Devrim tartışmaları neticesinde sonradan kurulmuş olan THKP-C’nin lider kadrosunda bulunmuştur.

Münir Ramazan Aktolga, Yusuf Küpeli’yle beraber THKP-C’nin kuruluş çalışmalarını sürdürmüştür. Bu örgütün diğer önemli olan isimleri arasında; “Ertuğrul Kürtkçü, İlhami Aras, Ulaş Bardakçı, Mustafa Kemal Kaçaroğlu ve Hüseyin Cevahir” bulunmaktadır.

Mahir Çayan Kimdir  Hakkında bilgi

Mahir Çayan Kimdir Hakkında bilgi

Şehir Gerillası modelini Mahir Çayan benimsemiş ve bu duruma uygun silahlı eylemlerin planlanması ve gerçekleştirilmesi olaylarında şahsen kendisi bulunmuştur. Çalışmalarını sürdürebilmek adına 1971 yılında İstanbul’a geçen Mahir Çayan burada eylemlerine devam eder. 22 Mayıs 1971 tarihinde İsrail Başkolonsu olan Efraim Elrom’un kaçırılması ve öldürülmesi olaylarında ismi yer alır. Mahir Çayan ve Hüseyin Cevahir, İstanbul Maltepe’de kaldıkları evde kuşatma altına alınır. 1 Haziran tarihinde bu eve yapılan operasyon sırasında Hüseyin Cevahir hayatını kaybeder Mahir Çayan ise yakalanmamak adına intihar etmek ister fakat kurşunu ıskalar ve kendini yaralayıp güvenlik güçleri tarafından yakalanır.

Mahir Çayan tutuklanarak İstanbul Maltepe Cezaevi’ne konulur. Yargılandığı dava sürmekteyken 29 Kasım 1971 tarihinde THKP-C’den Mahir Çayan, Ziya Yılmaz, Ulaş Bardakçı “THKO” Cihan Alptekin ve Ömer Ayna, tünel kazarak firar ederler. Mahir Çayan’ın firarı sonrasında THKP-C içerisinde bölünmeler yaşanır. İstanbul içerisinde kalamayacak duruma gelen Mahir Çayan, Ankara’ya geçer ve 19 Şubat tarihinde Ulaş Bardakçı ile kaldıkları Arnavutköy’deki evlerinde kuşatılıp öldürülür.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir