Muazzez Ersoy Kimdir? Şarkıları ve Başarıları

Muazzez Ersoy Kimdir?

Muazzez Ersoy Kimdir?

Muazzez Ersoy Kimdir?

Muazzez Ersoy 1958 istanbul’da dünyaya gelir. Sanatçının müzik ile ilgilenmesi için en büyük etken annesinin müziğe olan ilgili ve sevgisi olur. Annesinin bu tutkusu Muazzez Ersoy’u gençlik yıllarında etkisi altına alır ve ortaokulu bitirdikten sonra öğrenimini müzik dersleri alarak sürdürmeye karar verir. O yıllar’da İrfan Özbakırve baki duyarlar gibi değerli müzik hocalarından dersler alan sanatçı, Mağaza’da satış danışmanlığı yaparak kazandığı birikimlerini müzik derslerine yatırır. Muazzez ersoy ilk olarak 1982 yılında pembe köşk Gazinosunda assolist olarak sahneye çıkarak ilk sahne deneyimini yaşamış olur. Sanatçı 1985 yılında TRT Ankara Radyosu’nun açmış olduu sınava katılır ancak başarılı olamaz. Aradan geçen 4 yılın sonunda TRT Ankara Radyosu şeflerinden Cahit Ünyaylar’la çalışmaya başlar.

Muazzez Ersoy aldığı eğitim ve içindeki müzik aşkıyla ilk olarak 1991 yılında “Seven Olmaz’ki” adlı albümünü müzikseverlerin beğenisine sunar. Ardından 1992 yılında ikinci albümünü “Her Şeyim Sensin” Çıkaran sanatçı 1993 yılında çıkardığı “Sizi Seviyorum” Adlı çalışmasıyla da büyük başarı yakalar. 1994 yılında sevenlerinin beğenisine sunduğu “Sensizlik Bu” albümü satış rekorları kıran Muazzez Ersoy, bu albümünden itibaren müzikal çalışmalarını Ali İhsan Kısaç’la yürütmeye karar verir. Muazzez Ersoy 1995 yılında müzikseverlerle buluşturduğu “Nostalji 1” Adlı albümyle nostaljik şarkıları yeniden yorumlayarak bir ilke imza atar. Düzenlemerini ünlü müzisen Osman İşmen’in yaptığı albümde “Kalbimi Kıra Kıra’dan “Yemenim de Hare” Albümlerini çıkarır. “Sevemedim Karagözlüm”e Kadar 16 esere yer verir sanatçı. Albüm tüm ülke çapında müthiş başarı kazanarak satış rekorları kırar. “Nostalaji 1’in” kazandığı başarıyı takiben müzik severlerin beğenisine sunulan “Nostalaji 2” ve “Nostalaji 3” albümleri de yine büyük başarı elde eder.

Muazzez Ersoy albümlerindeki başarısıyla birlikte müzik seeverler tarafından “Nostalaji Kraliçesi” olarak da anılmaya başlar. Albümlerde yine sevilen türkü ve şarkıları yorumlamaya devam eden Muazzez Ersoy, hem CD hem de Kaset formatında yayınlanan albümlerinin yanında bir de hediye olarak “Nostaliji 6” albümünü sevenlerine hediye eder. Sanatçı bu şekilde üç albümün bir arada satışa çıkarmasıyla birlikte bir ilke daha imza atmış olur. Türkiye’de ilk defa bir sanatçının üç adet albümü bir paket halinde müzik marketlerde yer alır. Sayısız ödüle laik görülen Muazzez Ersoy, 1994 ve 1999 yıllarında düzenlenen Kral tv müzik ödülleri’nde “En iyi sanat müziği kadın sanatçısı” ödüllerini alarak başarısını taçlandırır.

Muazzez Ersoy ödülleri bunlarla da sınırlı kalmaz birçok altın ve platin plakla da ödüllendirilen sanatçı 1998 yılında Kültür Baknlığı’nın önerisiyle dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından “Devlet Sanatçılığı” ile taçlandırılır. Muazzez Ersoy, 2005 yılında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından iyi niyet elçisi unvanını alarak bir başarıya daha imza atar.  Muazzez Ersoy, müzik kariyeri boyunca birbirinden başarılı ve değerli albümlere imza atar. Yurt içi yurt dışında sayısız konser veren sanatçı, üretmeye ve sevenlerine yeni eserler sunmaya devam eder.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir