Orhan Gencebay Kimdir?

Orhan Gencebay Kimdir?

Orhan Gencebay Kimdir

Orhan Gencebay Kimdir

Orhan Gencebay, 4 Ağustos 1944 yılında Samsun’da doğar. Müziğe 6 yaşında aslında bağlama dersleri almak isterken bir karışıklık üzerine keman ve mandolin dersleri alarak başlar. 7 yaşında Türk Müziği ve bağlama ile tanışır. 13 yaşında babasının teşviki ile Türk Sanat Müziği ile ilgilenmeye ve bir yandan da tambur çalmaya başlar. Orhan Gencebay, ortaokul ve lise yıllarında samsun, Edirne ve İstanbul musiki cemiyetlerinde yaylı tambur, THM Cemiyetlerinde ise bağlama çalar. Sanatçı 16 yaşından itibaren caz ve Rock müziği ile ilgilenmeye başlar ve batı nefesli sazların oluşan orkestralarda tenor saz çalarak görev yapar.

Orhan Gencebay o dönemin en önemli mecralarından TRT Ankara Radyosu sınavına girer ve yüksek başarıyla kazanır. Gencebay TRT Ankara Radyosunda kendi isteği ile ayrılır ve bu ayrılığın ardından Taşı toprağı altın denilen İstanbul’a gitme müziğini burada icra etme kararı alır. Sanatçı 1963 yılında kendi İstanbul’a bulur Gencebay İstanbul2a gelmesi ile o dönemler müzik ile ilgilenen herkesin ilk olarak kapısını çaldığı Unkapanı’da  alır soluğu. Gencebay Unkapı’nda hemen fark edilir ve ilk albümü için çalışmalara başlar. Gencebay piyasaya çıkan ilk plağı “Başa Gelen Çekilirmiş” ile satış rekorları kırar ve bir anda tüm Türkiye’nin en sevilen ismi olur.

Orhan Gencebay başa gelen çekilirmiş ardından 1969 bir teselli ver çalışması ile dinleyicileriyle ikinci kez buluşur ve yine satış rekorları kırar. Gencebay müziğinde birçok farklı tarzı ve enstrüman bir araya getirerek o dönemlerde pek de alışık olunmayan kendisine has tarzını ortaya koyar ve milyonların sevgilisi olur. Sanatçı Gencebay müzik çalışmalarının yanında senemaya da adım atar ve ilk filmi “Bir Teselli Ver” ile beyazperde de başarısını kanıtlar. Gencebay bu başarısı ile 40’a yakın filmde başrol olarak oynar ve 90’a yakın filmin de müzik direktörlüğünü üstlenir.

Yaptığı her çalışma ile gönüllere taht kuran şarkılarıyla insanların duygularını tercüman olan Orhan Gencebay yıllar içinde sayısız albüme imza atar. Halkın Orhan Babası Olan sanatçı, Batsın Bu Dünya, Hatasız Kul Olmaz, Leyla İle Mecnun, Dil yarası, gönül dostu, sende haklısın gibi albümlerle müzik tarihinde adını altın harfler ile yazdırmıştır. Orhan Gencebay’a 1999 yılında devlet sanatçısı unvanı ve ayrıca 9 uluslar arası üniversite tarafından doktora verilir. 1968 yılında kendi sesiyle yorumladığı ilk 45’lik plaktan bugüne kadar yasal olarak yaklaşık 60 milyon plak ve kaset yasal olmayan korsan yapımlar ile beraber 150 milyon tirajı olduğu tahmin ediliyor.

Gencebayın bestelerinden her biri kaset ve plak satış rekorları kırarken aynı zamanda baş rolünü oynadığı sinema filmlerin de hasılat rekorları kırar. Orhan Gencebay besteleri Akdeniz Ülkelerinde Orda Doğu’da, Orta Asya’da, Avrupa’da Türklerin bulunduğu her yerde dinlenmiş ve adaptasyonları yapılmıştır. Gencebay 20’e yakın kitap yazılmış, ansiklopedilerde yer verilmiştir. Ve birçok üniversitede Gencebay ile ilgili tezler hazırlanmış ve araştırmalar yapılmıştır.

Türkiye’nin Orhan Babası internet üzerinden en fazla web sayfası bulunan ve en çok ziyaret edilen sanatçıların başında gelmektedir. Ve büyük usta Gencebay 2012 yılına geldiğinde büyük bir proje start verir. Aslında yıllardır aklında olan bu proje kral ailesi desteği ve Poll Production’un ısrarlarıyla bu yıl hayata geçer. 33 dev sanatçının Ornah Gencebay şarkılarını söylediği bu albüm daha fikir aşamasında bile müzik dünyasını alt üst etmiştir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir