Sıla Gençoğlu Kimdir?

Sıla Gençoğlu Kimdir?

Sıla Gençoğlu Kimdir

Sıla Gençoğlu Kimdir

17 Haziran 1980 yılında denizli’de doğmuştur, Sanatçı, ilk okulu denizlide okuyan, sıla orta okul ve lise öğretimi için izmire anneannesinin yanına yerleşir. Sıla, İzmir’e taşınmasını ilerleyen yıllarda ‘ hayatıma sonrasında da büyük etki edecek aldığım ilk şahsi radikal kararımdır. Sözleriyle değerlendimiştir. İzmir’e yerleşmesiyle birlikte Sıla’nın hayatında değişim sürecide başlamış olur. Sıla, İlk sahne çalışmalarına İzmir özel tevfik fikret lisesinde başlar ve Türk Halk Müziği ile Türk Sanat Müziği korolarında korist ve solist olarak görev alır. Sıla, 1988 yılında Yüksek öğrenimi için İstanbula gelir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız dilive debiyat bölümünde bir sene okur, daha sonra İstanbul bilgi üniversitesi caz vokal bölümü’ne geçiş yapar. Bu dönemde Afyon caz festivali’nde Neşet Raucan, Nedim Raucan Nadim Raucam ve Nezih Yeşilnilden oluşan caz orkestrasında solist olarak görev alır.  Nükhet Raucan’la ses eğitimi üzerine çalışır ve yine okul döneminde, daha sonraları albümlerinde sanatçıya önemli katkılar yapan müzisyen efe bahadır’la tanışır.

Sıla Kısa bir sürenin ardından Kenan Doğulu ile tanışır ve müzik kariyerinde yeni bir dönem başlar. Sanatçı Kenan Doğulu’nun yedi sene vokalistliğini yapar. Ayrıca Sıla’nın yaptığı besteler ve yazdığı şarkı sözleri Ferhat Göçer (yolun açık olsun/ Vur kadehi Ustam) / Kenan Doğulu (Demedi deme/ Boğaz içi) Emel Müftü oğlu (Eğlenilecek kızlar, Evlenilecek kızlar/ Ağla) Gibi sanatçıların albümlerinde yer alır. Geniş kitleler onun sesiyle ilk kez sezen aksu ile yaptıkları ve ” Sıla” dizisinin şarkısı olan ortak besteleri ” Sıla/Töre” sayesinde tanışır. Sıla artık müzik kariyerinde kendi adıyla devam etme kararı almıştır. Ve sanatçı 2007 yılında kendi adını taşıyan ilk albümünü çıkarır. Ozan Doğulu, albümünün prodüktörü olarak yer alır.   Hareketli çıkış şarkısı ”dan sonra’nın Sözleri sıla gençoğlunun imzasını taşırken, Müziği ve düzenlemesi Ozan Doğuluya Aittir. Albümünün stüdyo aşamasında da desteğini eksik etmeyen Kenan Doğulu da vokali ve dikkat çekici rap düetiyle şarkıya eşlik eder.

Sıla müzik dünyasına bomba gibi bir giriş yapmış olur. Albümde biri gözde kansu’yla biride Sezan Aksu’yla ortak olmakla birlikte tüm şarkı sözleri Sıla’ya aittir. Çıkış Parçası dan sonra ile Türkiye’de kısa zamanda 1 numaraya ulaşan sıla 12 hafta 1 numarada kalmayı başarır. Sıla, İkinci albümü imzayı 2009 yılında piyasaya sürer. Sanatçı, bu albümünü çıkış şarkısı olarak büyük yankı uyandıran ”Sevişmeden uyumayalım’ı seçer. Şarkı 3 hafta Boyunca 1 numara olmayı başarır. Avrupa listelerinde ise 82 numaraya kadar yükselir.   Albümünden İnşallah, yara bende, bana biraz renk ver, şarkılarını kliplendirir.

Sıla, İmza albümü ile Sıla çok büyük kitlelerin sevgilisi haline gelir. 2009 yılında albümünün başarısı ile birlikte ödüller de ardı ardına gelmeye başlar. Solo çalışmalarının yanı sıra 2010’un Haziran’ında piyasaya sürülen Ozan Doğulu’nun ilk albümü ”130 Bpm”de Alain delon” isimli şarkıyla yer alan şarkıcı, ozan Doğulu ile bereber bir video klip çeker.

Sıla Gençoğlu Kimdir

Sıla Gençoğlu Kimdir

Albümleri

SILA 2007

01-Kenar Süsü
02-Cebren ve Hileyle
03-Malum
04-Uşak Makamı
05-Bıktım
06-…Dan Sonra
07-Ne Desem İnanırsın
08-Egeli Lodos
09-Dön Demeyi Unuttum
10-Köşe Yastığı
11-Özledim Onu
12-Rus Ruleti
13-Korkma
14-Sıla
15-Kenar Süsü (Alternatif)

İMZA 2009

01-Sevişmeden Uyumayalım

02-Bitse de Gitsek

03-Masumum

04-Yara Bende

05-İnşallah

06-En Doğru Zaman

07-Bana Biraz Renk Ver

08-Her An Aksilik Çıkabilir

09-Ne Çok

10-Yoruldum

Konuşmadığımız Şeyler Var 2010

01-Öndeyiş

02-Acısa da Öldürmez

03-Kafa

04-Oluruna Bırak

05-Boş Yere

06-Gol

07-Boşver

08-Tam Da Bugün

09-Cam

10-Kafoz

11-Zamanında

12-Vur Kadehi Ustam

Vaveyla 2012

01-Çocuk

02-Her Şey Yolunda

03-Açık Deniz

04-İmkansız

05-Panik Atak

06-Hâlâ

07-Esaret

08-Zor Sevdiğimden

09-Leylâ

10-Issız Ada

11-Aslan Gibi

12-(K)açık Deniz

13-(C)esaret

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir