Sırrı Süreyya Önder Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Sırrı Süreyya Önder Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Sırrı Süreyya Önder Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Sırrı Süreyya Önder Kimdir? Hayatı ve Eserleri

 • Doğumu: 7 Temmuz 1962 “Adıyaman”
 • Meslekler: Sinemacı, Yazar, Siyasetçi, HDP Milletvekili

Sırrı Süreyya Önder

Yönetmenlik, senaristlik, sinema oyunculuğu, müzik yapımcılığı ve ulusal basında köşe yazarlığı yapan Sırrı Süreyya Önder, Emek-Demokrasi ve Özgürlük Bloku saflarına katılmıştır ve 2011 Genel Seçimlerinde İstanbul 2. Bölge milletvekili olarak BDP çerçevesinde seçilmiştir. 23 Ekim 2013 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) dahil olarak BDP’den istifasını sunmuştur. 2014 Türkiye Yerel Seçimlerinde HDP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olmuştur. 2015 genel seçimler sonucunda Ankara Milletvekili seçilmiştir.

Sırrı Süreyya Önder’in Yaşam Öyküsü

İlk Yılları

1962 tarihinde Adıyaman ili Merkez ilçesinde asimile olmuş bir aileden dünyaya gelmiştir. Babası berber ve arzuhalci idi ayrıca 1970’li tarihlerde Türkiye İşçi Partisi (TKP) Adıyaman kurucusu ve il başkanı olmuştur. Henüz 8 yaşındayken babası “sirazdan” vefat eden Sırrı Süreyya Önder, annesi ve dört kardeşi ile birlikte dedelerinin yanına taşınmıştır. Bu dönemler içerisinde bir fotoğrafçıda çırak olarak işe başlamıştır. Fotoğrafçılıktan aldığı para ile ailesini geçindirmeye çalışan Önder, 16 yaşına geldiğinde Sıtma Savaş ve Eradikasyon Teşkilatı’na mevsimlik işçi olarak girmiştir. Burada mevsimlik işçi olarak çalışmasının nedeni fotoğrafçılıktan aldığı ücret ile ailesini geçindirememesidir. Milliyetçi cephe hükümeti kurulduktan sonra Sırrı Süreyya Önder işinden olarak bir lastik tamirci dükkanı açmıştır.

Eğitim Yılları ve Siyasi Yaşamı

Sırrı Süreyya Önder Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Sırrı Süreyya Önder Kimdir? Hayatı ve Eserleri

1978 tarihli yıllarda Adıyaman Lisesi ikinci sınıf öğrencisiyken “Maraş Katliamını” protesto etmesinden dolayı tutuklanarak cezaevine gönderilen Önder, tahliyesinin ardından Üniversite sınavında yapmış olduğu ilk tercih “Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi” olmuştur ve kazanarak Ankara’ya gitmiştir. 12 Eylül Darbesi yapıldığı sırada Ankara’da bulunan Önder, ilk tutuklama furyası ile hapse girmiştir. Uzun süren yargılama sürecinden sonra 12 yıl hapis cezası almıştır. Ellerinde ve sokaklarda afişler ile aranan ÖNDER, bu arama sırasında Ankara Altındağ’da bir gecekonduda saklanmıştır. Geçmiş yıllar içerisinde beraber işkence gördüğü arkadaşı Sırrı Süreyya Önder’i ihbar etmiştir ve bu ihbar neticesinde güvenlik güçleri Önder’i yakalayarak “105 gün boyunca Derinleştirme ve Araştırma Laboratuvarı ismi verilen yerde tutulmuştur. 105 günlük tutukluluk halinden sonra artık nihayet mahkumiyet dönemi sona ermiştir. Açlık grevleri gibi birçok protestoları ve eylemleri nedeni ile “infazların yakılması” sonucu çeşitli cezaevlerinde 7 yıllık hapis yattı.

Sinema Hayatı

Sırrı Süreyya Önder, “BKM Film” tarafından çekilmiş olan ve senaryosunun da kendisine ait olan “Beynelmilel” isimli film ile ilk yönetmenlik deneyimini gerçekleştirmiştir. Muharrem Gülmez ile birlikte yönettikleri film 2006 tarihinde çekilerek 2007 Ocak ayında gösterime girmiştir. Filmde 12 Eylül 1980 sonrası sıkı yönetimi ve doğuda yerel halk ve çalgıcı sınıfı (gevende) üzerindeki etkileri trajikomik bir ifade ile anlatılmıştır. 2012 tarihinde F Tipi Film yönetmenlerinden biri seçilmiştir.

Filmografisi

Sırrı Süreyya Önder Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Sırrı Süreyya Önder Kimdir? Hayatı ve Eserleri

 • Beynelmilel “ 2006” (Yönetmen, Senarist, Müzik ve Oyuncu (Servet) görevlerinde bulunmuştur.)
  14. Altın Koza Film Festivali En İyi Film Ödülü, En İyi Senaryo Ödülü ve Halk Jürisi Ödülü.
  18. Ankara Uluslararası Film Festivali
  En İyi Film Ödülü ve En İyi Senaryo Ödülü.
  26. Uluslararası İstanbul Film Festivali
  Jüri Özel Ödülü.
  7. Karaçi Uluslararası Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü
  Barselona Uluslararası Politik Filmler Festivali Jüri Özel Ödülü ve Halk Jürisi Ödülü
 • Sis ve Gece “2006” “Oyuncu”
 • O… Çocukları ”2008” “Senarist”
 • Kalpsiz Adam “2008” “Senaryo Danışmanı”
 • Ada: Zombilerin Düğünü “2009” “Konuk Oyuncu (taksici)”
 • Ejder Kapanı “2009 “Oyuncu (Asayiş Şube Müdürü)
 • Mar “2010” “Konuk Oyuncu”
 • Yeraltı “2012” “Oyuncu (Cevdet Rolü)” “Sırrı Süreyya Önder’in oynadığı bölümler montajla filmden çıkarıldı.”
 • F Tipi Film “2012” “Yönetmen”
 • Düğün Dernek ”2013” “Oyuncu (Otel Sahibi Rolü)”
 • İtirazım Var “2014” “Oyuncu (Emekli Binbaşı Rolü)”
 • İçimdeki Ses “2015” “Oyuncu Kendi İsmiyle”

Yazarlık

Sırrı Süreyya Önder, gazeteciliğe 2010 yılı OCAK ve MART ayları arasında “Bir Gün” gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Ekim 2010 tarihinden sonra “Radikal” gazetesinde ve Özgür Günden gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir