Yunus Emre Hayatı, Yunus Emre Kimdir

Yunus Emre Kimdir

1238 ile 1321 yılları arasında yaşamış olan büyük isim Yunus Emre çok iyi ve bilinen şairlerden sadece biridir. Yunus Emre, Mevlana Celalettin Rumi ile karşılaştığı söylenen bilgiler arasında olurken Yunus Emre 13. Yüzyılın ikinci yarısında yaşamış bir isimdir.

Yunus Emre Hayatı, Yunus Emre Kimdir

Yunus Emre Hayatı, Yunus Emre Kimdir

Yunus Emre “tasavvuf edebiyatı”nın en önemli şairlerinden biri olarak günümüze kadar yaşayan eserleri ile bilinmektedir. Türk dili ve edebiyatı tarihinin büyük geçmişinde yaşayan büyük isimlerden biri olan Yunus Emre’nin hayatı ve kimliğine dair çok fazla bilginin olmadığından söz edilmektedir.

Yunus Emrenin Hayatı
1238-1321
Türk edebiyatının en önemli isimlerinden olan Yunus Emre’nin hayatı ve kim olduğuna dair hemen hemen bir şeyin bilinmediği anlatılmaktadır. Yunus Emre’nin bazı mısralarından, 1273’de Konya’da hayatını kaybeden, tasavvufun büyük ustası Mevlana Celaleddin Rumi ile karşılaştığı söylenmektedir. Bu nedenden yola çıkıldığında Yunus Emre’nin 1240 yıllarında ya da daha sonraki bir tarihte doğduğu sonucunu çıkarmaktadır. Bilinen bilgiler onun Risalet-ün Nushiye adlı eserini Hicri 707 (Miladi 1308) yılında yazmış olduğunu ve Hicri 720 (Miladi 1321) yılında vefat etmesi bilinmektedir. Böylece Hicri 6398 yılında (Miladi 1240-1241)doğduğu anlaşılan Yunus Emre 13. yüzyılda yer almıştır. Yunus Emre eserlerinde Mevlana Celaleddin Rumi, Geyikli Baba, Ahmet Fıkıh ve Seydi Balum’dan söz etmektedir.

Yunus Emre Türbesi Nerededir
Tasavvufun en önemli isimlerinden olan esrarengiz isim Yunus Emre’nin; Halk arasında yaşayan bir inanca göre Sivrihisar yakınlarında bulunan Sarıköy’de doğmuş olan isim yine köyü olan Sarıköy’de hayatını kaybetmiştir. Sarıköy Bugün Eskişehir ile Ankara yolu üüzerinde bulunan Sarıköy istasyonu yakınında bulunmaktadır. Yunus Emre Türbesinin yanında bir de müze bulunmaktadır.
Yunus Emre var olan kültürümüzün en önemli değerlerinden birisidir. Sadece yaşadığı devrin değil çağımızın bile üzerinde değeri yüksektir ve bu değer kendini dünya üzerinde bile koruyacaktır.
Şiirlerinde renkli ve canlı halka uygun bir dil kullanmış ve hece veznini kullanmıştır. Ayrıca ilahileri de büyük ölçüde bilinmektedir.

Yunus Emre Hayatı, Yunus Emre Kimdir

Yunus Emre Hayatı, Yunus Emre Kimdir

Yunus emre islam tarihine ait en büyük bilgelerden biridir ve yaşadığı inanç sistemi Allah’ın tek varlık olduğu inancıdır. Bu inanç sistemi Allah’ın tek varlık olduğunu söylemekte olup bütün bilinen ve bilinmeyenleri onun bildiğini, eşi ve benzerinin olmadığını savunur.

 

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir