Zülfü Livaneli Kimdir?

Zülfü Livaneli Kimdir?

Zülfü Livaneli Kimdir

Zülfü Livaneli Kimdir

Zülfü Livaneli: Türk müzisyen aynı zamanda politikacı, yazar ve yönetmenlik yapmaktadır. Ömer Zülfü liveneli 1946 Ilgın’da dünyaya gelir. Henüz küçük yaşlardayken müzikle ilgilenmeye başlar ve bağlama çalmayı öğrenir. Ankara Cumhuriyet Lisesi mezunu olan livaneli daha sonraki tarihlerde Amerika Birleşik Devletleri Fairfax Konservaturı’nı bitirir. Zülfü liveneli bağlama çalmayı teyzesi Nazmiye Yücel eşi olan Eniştesi Turhan Yücelden Ilgın’da yaşadığı yıllarda ve yaz tatillerinde öğrendiğinde, Eniştesi Turhan Bey’in: hayatını değiştirecek bir sermaye kendisine hediye ettiği habersizdir. Livaneli’nin ilk albümü 1973 yılında Belçika’da yayınlanır.

Bağlama çalarak yaptığı geleneksel türkü formundaki müziğiyle batı enstrümanlarını bir arada kullanır. Böylece zengin ve farklı br müzikal altyapı oluşturmaya başlamış olur. Sanatçı müziği ile birçok ulusal ve ululararası ödül alır ve eserleri onlarca yerli ve yabancı sanatçı tarafından yorumlanır. Kültür, Sanat ve politika alanında Türkiye’nin önemli isimlerinden birisi olan Livaneli,Sanat yaşamı boyunca 300’e yakın besteye ve birçok film müziğine imzasını atar. Özgürlük, Gözlerin, Gün olur, Karlı Kayın Ormanı ve daha sayısız birçok şarkı Livaneli yorumu ile hafızalara kazınır. Zülfü Livaneli Müzik kariyerinin yanı sıra ödüllü filmlerin ile de büyük başarılara imza atar.

1989 yılında senaryosunun kendisinin yazdığı ve yönetmenliği üstlendiği “Sis” Filmi: Montpellier Altın Antigone Birincilik ödülü Valencia Altın Palmiye Ödüllü Antalya film festivali en iyi ikinci film ödülü’ne layık görülür. “Yer Demir Gök Bakır” , “Şahmaran” ve “Veda” da izleyici tarafından büyük beğeni toplayan bilimleri olur. müzik ve sinemanın yanı sıra Livaneli yazdığı kitaplar ile başarısını kanıtlar.

“Arafat’ta Bir Çocuk”; Livaneli öykülerini derlediği ve edebiyat alanında ilk ürünü olur. “Mutluluk” , “Leyla’nn Evi”, “Sevdalım Hayat” sanatçının diğer kitaplarından sadece birkaçıdır. Aynı zamanda gazeteler de köşe yazarlığı da yapan Zülfü Livaneli, 2002 yılında CHP’den İstanbul Milletvekili olarak TBMM’ye Girer. Sanat yaşamı boyunca birçok dalga sayısız ödüle layık görülen Livaneli Dünya çağında verdiği konserlr ile her zaman Ülkesini ve müziğini en iyi şekilde duyurmayı başarır. Lİvaneli U2 Grubunun İstambul’da verdiği konserde konuk sanatçı olarak sahneye çıkar.

Sanatçı sahnede U2 eşliğinde binlerce kişiye hep bir ağızdan “Yiğidim Aslanın” şarkısını seslendirir. Dünyada şarkıları en çok söylenen Türkü bestecisi olan Zülfü Livaneli2nin besteleri sayısız Türk sanatçısı tarafından da yorumlanır. Sanatçının Zeki Müren, İbrahim tatlıses, Bülent Ersoy, Yavuz Bingöl, Selde Bağcan, Leman Sam, Müslüm Gürses ve bir çok başarılı sanatçı tarafından besteleri yorumlanır.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir