Aşure Günü

Aşure Günü Olan Olaylar

 

Her sene aşure günü yapılmakta ve çok özel gün olmakla birlikte çok da mübarek bir gün olmaktadır. Aşure günü dediğimiz gün muharremin onuncu günü diye bilinmektedir. Bu gün Allah katında özel bir gündür. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Aşure gününde Allah peygamberlere çok çeşit ikramlarda bulunuyor. Aşure gününde oruç tutarak oldukça sevaptır. Kim aşure gününde oruç tutarsa bir sene boyunca günahları affedilir. Aynı zaman da hicri yılının ilk ayında muharrem olmaktadır. Muharreminde onuncu günüdür. Bu yüzden de aşure günü en bereketli günlerden biridir.

Aşure günü hakkında bilmediğiniz bilgilere sahip olmak için bu siteden bilgilenebilirsiniz. Aşure gününde olan olaylar şunlardır. Allah aşure günü içinde Hz. Musaya bir mucize yaratmıştır. Denizi yardı ve firavunları suların altına gömmüştür. İkinci olan olay aşure günün de cudi dağı demirlenmiştir. Hz. Yunus ise aşure gününde balığın karnından çıkmıştır. Hz. Adem tevbe etmiş. Aşure gününde Allah tevbesini kabul etmiştir. Hz. Yusuf da aşure gününde kuyudan kurtulmuştur. Hz. Davut da Hz. Adem gibi tevbesi Allah tarafından kabul görülmüştür. Hz. İsmail ise aşure gününde dünyaya gelmiştir. Hz. Eyyüp hastaydı ve aşure gününde iyileşmeye başlamıştır.

Kabenin de örtüsü de aşure gününde değiştirilmiştir. Aşure gününde olup bitenler bunlardır. Aşure günü o kadar özel bir gün ki çok berektli gün olduğu için aşure yapılan evlere çok bereket olur. Aşure gününde manalı günler ve olaylar yaşanmıştır. Mübarek bir gün ve mübarek bir gecedir. Tüm müslümanlar aşure gününü kutlar ve aşure gününde aşure pişirip herkese dağıtırlar. Ayrıca aşure günün de zamanınızı çok fazla ibadetle ayırmalısınız. Bu aşure gününde hayır yapın ve tüm müslümanlara selam gönderin.

Allah aşure gününde tevbeleri kabul eder ve ibadetlerde kabul olur. Yaptığınız ibadetle Allah katında iki kat olur. Aşure günü dendiği zaman akla oruç ve aşure gelir. Yani aşure pişirilir ve oruç tutulur. Ramazan ayından sonra oruç tutulması çok sevap olan gün aşure günüdür. Aşure gününde sadaka verilmeli ve ya oruç tutulmalıdır. Aşurenin arapçası aşara demektir. Ermeniler de buna anuş der. Aşure tatlı yapılır. Bazı yerlerde tuzlu yapılmaktadır.

Aşurenin içerisinde hayvansal hiç bir yiyecek yoktur. Sadece içerisinde bakliyatlar bulunmaktadır. Aşurenin üstünde de süslemeler yapılır. Hindistan cevizi, nar, tarçın ve ceviz konulur. Böyle daha iştah açıcı görülür. Aşure de bulunan buğday ise tam kıvamını yapar. Aşure çok lezzetli ve rengi ile de hem karnınızı hem de gözünüzü doyuracaktır.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir