Din Nedir İslam Dininin Kaynakları Nelerdir

Din Nedir İslam Dininin Kaynakları Nelerdir

Din-Nedir-İslam-Dininin-Kaynakları-Nelerdir

Din, Allah tarafından, peygamberler aracılığıyla biz insanlara ulaştırılmış olan bir kanundur. Dinin kurucusu Allah’tır. Dinin asıl amacı insanlara doğruyu ve yanlışı, iyiyi ve kötüyü,  güzeli ve çirkini öğretmektir.

İslam Dini ve Diğer Dinler

İslam Dini dışında yine Allah’ın gönderdiği dinler bulunmaktadır. Allah ilk insanı yani Hz. Adem’i yaratmıştır. Aynı zamanda ilk peygamberdir. Hz. Muhammed’e kadar bütün peygamberler, insanlara Allah’ın birliğini ve nasıl ibadet edileceğini öğretmişlerdir.

Son peygamber Hz. Muhammed’dir. Allah son peygamber Hz. Muhammed ile İslam dinini göndermiştir. İslam dışındaki diğer dinler Allah için uygun değildir. Çünkü diğer dinlerin insanlara bir faydası olmayacaktır. Başka dine inanlar ahirette de zarar göreceklerdir. İslam dini Allah tarafından gönderildiği günden beri hiçbir değişikliğe uğramamıştır ve günümüze de ilk haliyle ulaşmıştır. Allah katında inanılması gereken tek din İslam’dır. İnsanların kendi ortaya koyduğu dinler de vardır ama hiçbir geçerlilikleri bulunmamaktadır.

İslam Dininin Kaynakları

İslam dininin en önemli kaynağı Kur’an-ı Kerim’dir. Dinle ilgili olan her ne varsa Kur’an-ı Kerim’de mevcuttur. Bunun dışında başka kaynaklar da vardır. Peygamber efendimizin sözleri ve davranışları da dinin kaynaklarındandır. Bir diğeri ise Peygamber efendimizden sonra başka bir çağda yaşayan İslam bilginlerinin kendi zamanlarında dini bir konu hakkında görüş birliğine varmış olmalarıdır. Buna ‘’icma’’ denmektedir. Son olan kaynak ise ‘’kıyas’’tır. Benzetme yolu ile İslam dinini ayırt etmektir. Bu kaynaklarda bulunmayan hiçbir görüşe güvenilemez.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir