Dizüstü Bilgisayarda Isınma Sorunu Neden Kaynaklanır?

Dizüstü Bilgisayarda Isınma Sorunu Neden Kaynaklanır?

Dizüstü Bilgisayarın Isınma Sorunu Nasıl Çözülür

Dizüstü Bilgisayarın Isınma Sorunu Nasıl Çözülür

Genellikle tüm bilgisayarlarda diz üstü bilgisayarlarda bir süre sonra ortaya çıkan bir sorun temel sorun iki farklı nedenle ortaya çıkıyor. Birincisi bilgisayar üreticilerin bilgisayarı tasarlama şekilleridir. İkincisi ise kullanıcıların kullanma dolayı. bilgisayarlara şimdi baktığımız zaman almadan önce bakmamız gereken şeyler arasındadır. Daha önceki kullanıcı şikayetleri vs bunlar değerlendirmeli. Çünkü üretimde bir sorun olduğu zaman yani hava kanallarının doğru bir şekilde yerleştirilmemesi sonunda mimarisinin tam sağlanamaması sonunda yada içte soğutucu elemanların tam yerine yerleştirilememesi sonunda sorunlar olduğu zaman kullanıcıların yapabileceği bir şey yoktur. Ama bunların dışında kullanıcıya bağlı olarak da bunların tamamı uygun olduğu taktirde dahi kimi kullanıcılar yorgan üstünde  veya yastık üstünde kullanımları oluyor. Tabi bu tip şeyler tüm kanalları kapattığı için ister istemez bilgisayarda ısınma sorunu ortaya çıkar. Aslında ısınma sorununa baktığımız zaman kullanıcı tarafta bir nedeni de kullanıcının bilgisayarı normalde periyodik bakımlarını yatırmamasıdır. Üretici firmalar tarafından pek söylenmez, kullanıcılar tarafından da pek bilinmez ama normalde bilgisayarların periyodik bakımları yılda bir kez yapılması gerekir.

Dizüstü Bilgisayarın Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Diz üstü bilgisayarlarda ısınma sorunu iki temel sebepten ortaya çıkar. Birincisi üretim, ikincisi kullanıcıdan kaynaklanan sorun. üretimden kaynaklı olduğu zaman çok fazla çözüm üretilmez. Ama kullanıcıda yana olan sorunlarda bir takım önlemler alınır.  Öncelikle hiç bir aparata ihtiyaç duymadan alabileceği önlemler vardır.

  1. Öncelikle bilgisayar düz zeminde kullanılmalıdır. inanılmaz derecede fayda görülür.
  2.  Bilgisayarı serin yerlerde kullanınız. Isınma problemini azaltırsınız.
  3.  Ek fan veya soğutma fanları takılabilir.
  4. Özel tasarlanmış diz üstü masaları veya diz üstü ayakları kullanılabilir.

Bunların dışında bilgisayarın fanlarının temizlenmesi veya periyodik bakımların yapılmaması kaynaklana bilir. Elbette bilgisayarın temizliğine dikkat edildiği zaman bu tip problemlerle çok sık karşılaşılmaz.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir