Bir Yaşından Sonra Bebeklerde Eğitim

Bir Yaşından Sonra Bebeklerde Eğitim

 

Bir-Yaşından-Sonra-Bebek-Eğitimi

Çocuklarımıza ancak bir yaşına kadar bebek diye hitap edebiliriz. Çocuklarımız, bir yaşından sonra anlamaya ve öğrenmeye başlarlar, bu durumda onları bebek olmaktan çıkarır. Söylediğinizi anlayan, azarladığınız da üzülen, içerlenen, mutlu olabilen, sevgisini hissettirebilen, isteklerini dile getirebilen artık çocuk olmuştur, böyle bir bebek söz konusu dahi değildir. Sizlerde bir yaşına denk gösterdiğiniz bebek muamelesini, bir yaşından sonra değiştirin ve ona çocuk gibi davranın. Yani, yavaş yavaş yapmaması gereken hareketleri izah edip, doğru hareketleri anlatarak çocuğunuzun sağlıklı gelişmesine yardımcı olacaksınız.

Mesele şu ki; genel olarak çocuğumuza bir yaşını geçtikten sonra da bebek gibi davrandığımız dan o da bebek gibi davranır. Hala sizinle yatmak isteyebilir, sürekli kucak isteyebilir, onu sallama nızı isteyebilir. O yaştaki bir çocuğun elbette sevgiye ihtiyacı vardır ancak ona sevginizi birçok şekilde gösterebilir, hissettirebilirsiniz. Çocuğunuz bir yaşına bastıktan sonra, yatağınızı ayırın hatta mümkünse odanızı dahi ayırın. Uyuyana kadar elinizi sırtına koyarak, başını okşayarak varlığınızı ve sevginizi hissettirebilirsiniz. Memeden ise bir yaşında değil, iki yaşından sonra ayırmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü, anne sütü çocuk beslenmesinde ve gelişiminde büyük bir öneme sahip.

Odanızı ayırmakla işe başladınız ancak bu kadar yetinmeyeceksiniz ve çocuğunuzu yavaş yavaş uyarmaya başlayacaksınız. Mesela, ağlayarak dediğini mi yaptırmak istiyor, yapmayacaksınız. Bırakın ağlasın, susar. Ama o esnada sakın ola bağırmayın, çocuğunuza yaptığı hareketin yanlış olduğunu ve bunu ağlayarak çözemeyeceğini anlatmaya çalışın. Tabiri caizse yılanın başı küçükken ezilir, ağaç yaşken eğilir… Atalarımız boşa söylememiş, küçük yaşlarda bu alışkanları kazandıramadığımız çocukları, 4-5 yaşından sonra bu alışkanlıkları kazandırmamız daha da zorlaşacak. İyisi mi siz, küçükken çalışmalara başlayın ve kafanızı rahat ettirin. Üstelik çocuğun kendine öz güven kazanabilmesi için de, ayrı yatak da ayrı odada yatması önemli.

Çocuğunuzu göstererek sevin, yani ben seviyorum sevgimi gösteremiyorum diye bir şey yoktur. Çocuğunuz elbette seveceksiniz ama onun o sevgiye ihtiyacı vardır ve sizler ona o sevgiyi vermek zorundasınız. Çocuğunuz konuşamıyor dahi olsa, söylenenleri anlıyor. Sevdiğinizi dille de söyleyin. Seni çok seviyorum kızım, seni çok seviyorum oğlum… Bu cümleleri sık sık kullandığınızda çocuğunuz sevginizi duyacaktır.

Birde, bir yaşındaki çocuk dövmekten anlamaz. Anlar da anlamaz. Döverek çözüme ulaşamazsınız. Zamanla çocuğunuzun dövmenize de alışır. Dövmeyin, bağırıp çağırmayın anlatın. Sabrı zorluyorlar demeyin, durum ne olursa olsun kesinlikle çözüm dövmek ya da bağırmak olamaz.

Çocuğunuzun küçük yaşlardaki gelişimi, ilerleyen yaşlarda psiklojisini ve karakterini etkileyecektir. Bu nedenle, çocuklarınızla küçük yaşlardan itibaren iyi bir iletişim kurmak için çabalayın.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir