Çocuğunuzu Lider Olarak Yetiştirmek

Çocuğunuzu Lider Olarak Yetiştirmek

Her ebeveyn, çocuklarının bir lider olarak yetişmesini arzular. Çocukların cesur, tutku dolu, atak ve pozitif olmalarını, yaptıkları eylemlerle diğerlerine önderlik etmelerini ve insanların en iyi yönlerini kendilerine örnek almalarını ister. Çocukların liderliğe doğru giden bir gelişim göstermeleri ebeveynlerin elinde. Ebeveynler tarafından her gün yapılan küçük davranışlar, gelecekte çocuklarının birer lider haline gelmesinde büyük rol oynamaktadır. Şimdi çocuğunuzu lider olarak yetiştirmek için, hem kendinizin içinde hem de çocuklarınızın içinde liderlik özelliğinin nasıl gelişebileceğinden bahsedelim: Duygusal Zekanın Temelini Oluşturun Duygusal zeka, her bireyin davranışlarını nasıl kontrol ettiğini, herhangi bir sosyal karmaşa esnasında nasıl bir yol çizdiğini ve olumlu sonuçlar elde etmek için sağlıklı kararlar verebilmemizi etkilemektedir. Çocuklar, her gün model olarak ebeveynlerini izlemekte, dolayısıyla duygusal zekayı sizden öğrenmektedirler. Davranışlarınızı dikkatlice izlemekte, tepkilerinizi ve olaylara karşı izlediğiniz yollara karşı uyum sağlamaktadırlar.

Çocuğunuzu lider olarak yetiştirmek için, kendi davranış ve tutumlarınızı mutlaka detaylı olarak incelemelisiniz. Başarıyı Takıntı Haline Getirmemelisiniz Çoğu ebeveyn, çocuklarının başarısını bir takıntı haline getirmektedir. Bu durum oldukça yanlış sonuçlar doğurmaktadır. Çocuk, bu davranışlar karşısında yanlış kanılara kapılacak ve bundan sonraki başarı ve başarısızlık durumlarında, olumsuz etkiler yaratacaktır. Çocuklar için başarıyı bir takıntı haline getirdiğinizde, çocuklar ödül ve sonuç konularına çok fazla odaklanacağı için ileriyi göremeyeceklerdir. Zaman içerisinde hayatın gerçekleri ile yüzleştiklerinde, güven eksikliği yaşamaları kaçınılmaz olacaktır. Çocuğunuzu lider olarak yetiştirmek için, başarısızlık karşısında sert tepkiler vermemelisiniz. Çocuklarınızı Çok Fazla Övmeyin Elbette övgü, yerinde olduğu zaman çok değerli bir davranış şeklidir. Ancak çocukların özgüvenlerinin güçlenmesi için çok fazla övgü almaları gerekmiyor. Yaptığı her normal davranışı sanki başarıymış gibi algılayarak övmek, çocukta kafa karışıklığına yol açacak ve giderek sahte bir özgüven geliştirmelerine neden olacaktır.

Yapılması gereken, çocuklarınızın başarıları, tutkuları, hayalleri ile ilgili konularda onu cesaretlendirmek, dinlemek ve gurur duyduğunuzu ona hissettirmektir. Bu övgüyü alan çocuk için özgüven gelişimi doğru bir biçimde gerçekleşecektir. Çocukların Başarısızlığı da Deneyimlemelerine İzin Verin Hayatta başarılı olmak, öncelikli gücünü risk ve başarısızlıktan almaktadır. Çocuklara karşı aşırı derecede korumacı bir davranış sergilemek, çocukların hayatta fazla risk almadan yaşamalarına sebep olur. Riski alabilmek için de çocuğunuzun başarısız olmasına izin verilmelidir. Çocuğunuzu lider olarak yetiştirmek için yapılan hatalardan biri budur. Her başarısızlık karşısında, yanında olmaktan çok ona siper olmanız, liderlik özelliği kazanması için gerekli olan başarısızlığı tadamamasına yol açar. Elbette bir başarısızlık karşısında çocuklar, ebeveynlerinin desteğini almak isterler. Yapmanız gereken, onun yanında olduğunuzu hissettirerek bu başarısızlığın onu yıldırmaması gerektiğini, geçici bir süreç olduğunu ve mutlaka atlatacaklarını söylemek gerekir. Bu davranış şekli, çocuğunuzun liderlik özelliği kazanması açısında oldukça değerlidir.

Hayır Demeyi Bilmelisiniz Çocuğunuzu lider olarak yetiştirmek için sabır özelliğinin gelişmesine zaman tanımalısınız. Çocuklarınıza hayır demek, bir süre için hayal kırıklığı yaşatacaktır. Onlara hedefler belirlemeli ve bu hedefleri gerçekleştirmek için sabırla, özenle ilerlemenin ve başarıyı elde etmenin zevkini tattırmalısınız. Çocuklarınızın Kendi Problemlerini Çözmelerine İzin Vermelisiniz Eğer her durumda çocuklarınızın yarattığı problemi çözerseniz, çocuklar da hayatının her döneminde bunun beklentisini sağlayacaktır. Ebeveynler, çocuklarının problemlerini kendilerinin çözmelerine izin vermelidir. Özgüvenin gelişimi için bu konu son derece önemlidir. Çocuğunuz bir lider olarak idareyi ele almalı, eyleme geçmeli ve sorumluluk duymalıdır. Söylediklerinizi Mutlaka Gerçekleştirmelisiniz Çocukların ebeveynlerinin davranışlarını bir sünger gibi çektiğinden bahsetmiştik. Güvenilir bir karakter özelliği kazanmak, çocuğunuzun ileriki zamanlarında doğal olarak da gerçekleşebilir. Ancak rol model olarak bu konuda ilk eğitimi birebir sizden aldığında, çocuklarınız da erken yaşlarda dürüstlük, güvenilirlik gibi özellikler kazanacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir