Çocuklarda Korku

Çocuklarda Korku

Etiketler:Çocuklarda Korku, Çocuklarda Korku Önleme, Çocuklarda Korku Sorunu, Çocuklarda Çekingenlik, Çocuk Korkusunu Nasıl Atılabilir, Çocuk, Korku

Çocukların gelişim dönemlerinde yaşamış oldukları korkular ebeveynleri en fazla endişeye düşüren konuların başında gelir. Çocuklarda görülen korkular konusunda pek çok ebeveyn ne yapacakları konusunda çelişkiye düşmekte ve konuyla ilgili bir uzmandan yardım almaktadırlar. Çocuklarda görülen korkular aile ortamı ve çevresel faktörlerden çokça etkilenirler. Bu nedenle çocuklarda korkuları önlemeyolunda yapılan çalışmalarda tüm bu faktörler bir arada değerlendirilerek buna göre bir korkuyla başa çıkma yöntemi geliştirilmelidir.

Çocuklarda Korku

Çocuklarda Korku

Bebekler yeni doğduklarında kendilerine yabancı olan pek çok uyarana maruz kalırlar. Başlangıçta bu uyaranlara ağlamak ve saklanmak gibi tepkiler veren bebeklerin zaman geçtikçe bu uyaranlara alışmaları ile birlikte göstermiş oldukları korku davranışlarını terk etmeleri beklenir. Gelişimin ilerleyen evrelerinde anne ile sağlam bir bağ kuran çocuk annenin vermiş olduğu korku davranışlarını taklit ederek annen hangi durumlara korku davranışı gösteriyorsa çocukta o durumlara karşı bir korku tepkisi gösterir.

Çocuklarda Korkuyu Önleme

Anne ve babalar çocuklarının korkularını ciddiye almalı bu korkuları yok saymak veya çocuğun vermiş olduğu korku tepkilerine kızarak tepki göstermek gibi davranışlarda bulunmamalıdır. Ebeveynler bu tür korku durumlarında çocuklarına fiziksel ve sözel anlamda yardım ve destek olmalı ve çocuğun yalnız olmadığını arkasında anne ve babasının olduğunu çocuğa hissettirmelidirler. Korkuya neden olan durumlara karşı çocuğu yavaş yavaş ve aşamalı olarak korku nesnesine alıştırmak bir başka korku önleyici yöntem olarak uygulanabilir.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir