Çocukların Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır

Çocukların Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır

Etiketler:Çocukların Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır, Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı, Tuvalet Alışkanlığı, Çocuklarda Tuvalet Eğitimi, Tuvalet Eğitimi

Bir çocuğun idrar torbasının gelişimi 15inci aydan itibaren başlar. Çocuk akşam olunca daha az idrarını yapar ya da kuru kalkar. Gündüz ise aşağı yukarı 3 saatlik ara ile idrarını yapmaya başlar. Bu süreç 15 aylıktan 3 yaşına dek değişmektedir.Tuvalet eğitimi için en uygun yaşlar 2- 2,5 arasıdır.  İdrar yolu enfeksiyonu çok geçiren çocuklar böbrek yada idrar kanalıyla hakkında tıbbi problemu olan minikler eğitime başlamadan hekimi ile görüşmelidirler.

Çocuklarda-tuvalet-eğitim
Tuvalet Eğitimi İçin Yaş

Çocuğunuzun idrar denetimini kazanması için makul süre normal düzeninizin yaşandığı zaman içinderdır. Taşınma, kesintisiz değiştirme, hastalık geçirme yada emzirmeden kesme bunun gibi pozisyonlarda biraz daha beklemek faydalıdır. Çocuğun tuvalete oturduğu ortam çok sıcak ya da çok soğuk olmamalı, ayakları yere değmelidir. Çocuğa  bundan sonra büyüdüğü ve büyükler aynısı tuvaleti kullanabileceği söylenip yüreklendirmek iyi olur.

Çocuklarda-tuvalet-eğitimi
Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Tuvalet eğitiminasıl olmalı sorusunun cevabını aldığımıza göre ne kadar sürer sorusunu da aşağı yukarı bir ay sürer.  Şayet gidiliyorsa da her zamanki oturak ya da klozet adaptörü yanına alınmalıdır. Sebebi ise farklı ortamlarda annenin koruyucu olarak yine bez kullanmasına ve eğitimin sekteye uğramasına neden olur. Dışkı denetimi içinse çocuğun hangi saatlerde dışkı yaptığı gözlenmeli ve o saatlerde oturağa oturmakla başlanabilir. Bazı ufak klozete oturduklarında sifon sesinden ürkebilir ve yine oturmak istemeyebilirler. Kimi bizim de anlayamadığımız nedenlerden dolayı oturağa dışkı yapmak istemeyebilir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir