Doğru ve Uygun Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır

Doğru ve Uygun Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır

 

Eğitimde en önemli unsurlardan biri de, öğrencilerin ders çalışma ortamlarıdır. Ders çalışılan ortamlar ne kadar doğru olursa, öğrencinin verimliliği ve başarısı da o orantıda artmaktadır. Birçok öğrencinin ders çalışma ortamı kişisel odasıdır. Ancak imkanlar dahilinde, öğrenci için bir çalışma odası hazırlanabilir. Öğrencinin ders çalışacağı ortamda en önemli faktör, öğrencinin rahat edebileceği bir ortam yaratmaktır. Çalışma odası ya da özel odasında hazırlanabilecek bir çalışma köşesi uygun şartlarda hazırlanırsa, öğrencinin ders çalışma isteğini arttıracaktır. Öğrencinin bulunduğu ortamda kendini iyi hissetmesi, derslerine çalışmasında da etkili olacaktır.

Uygun ders çalışma ortamlarının tek faydası, eğitim üzerinde değildir. Dikkat dağınıklığı, kendini derse verememe gibi sorunları olan çocukların, bu şartlar altında sorunlarının büyük ölçüde azaldığı görülmektedir. Çünkü dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan bir öğrencinin çalışma ortamında, bilgisayar, resimler, duvarlara asılı ilgi çekici posterler, televizyon gibi ilgi dağıtan nesnelerin bulunmaması gerekmektedir. Bu da, düzenli bir çalışma alanı yaratmanın gerekliliklerinden dir.

Doğru ve Uygun Ders Çalışma Ortamı Nedir ve Nasıl Olmalıdır? Ders çalışma ortamları öğrencinin dikkatini rahatlıkla toplayabileceği, motivasyon arttırıcı, dikkat dağıtan nesnelerin olmadığı, rahatlıkla dinlenilebilecek ortamlar olmalıdır. Böylelikle öğrenci kendini derslerine isteğiyle verecektir. Başarıya ulaşmanın ilk adımlarından biri, öğrenci için doğru ders ortamını sağlamaktır. Ders çalışma ortamının, ebeveynlerin zevkine göre hazırlanması yanlış bir karardır. Ortamın hazırlanmasına mutlaka çocuğun fikri alınmalıdır. Odada televizyon, bilgisayar, müzik, duvarlarda asılı posterler gibi dikkat çekici ve odaklanmayı engelleyen nesnelerin bulunmaması gerekmektedir. Çocuğun ders çalışırken zevk alabilmesi, odaklanması ve verimlilik sağlaması, birkaç ufak püf noktasına bağlıdır. Hep birlikte bu ufak ama etkili faktörlere göz atalım; Oda için kullanacağınız renklerin, aydınlık olmasına dikkat etmelisiniz.

Çalışma odası için en ideal renk tonları açık mavi ve açık yeşil olacaktır. Koyu renkler ile hazırlanmış bir oda öğrenciyi kararsızlığa iterken, beyaz gibi aşırı aydınlık renkler de çocuğu yoracaktır. Çalışma odasında öğrenciye uygun formlarda bir çalışma masası bulunmalıdır. Bu masa kesinlikle amacının dışına çıkmamalı, sadece ders çalışma saatlerinde kullanılmalıdır. Örneğin bu masada yemeğini de yiyen bir çocuk, dersleri için gereken konsantrasyonu sağlayamayacaktır. Masada çalışacağı zaman kullanacağı sandalye, standart olmalıdır. Koltuk veya minder kullanımına izin vermeniz, çocuğun rahatlamasına ve uykulu bir hal almasına sebep olacaktır.

Odada bir yatak bulunuyorsa, sabah mutlaka toplanmalıdır. Dağınık bir yatağın odada olması, öğrenciyi dersinden alarak biraz daha uyuma düşüncesine sevk edebilir. Çalışma ortamının sessiz olmasına özen gösterilmelidir. Sessiz bir ortamda ders çalışmak, iki kat daha fazla öğrenmeye sebep olacaktır. Ayrıca ders çalışma odasının düzenli olarak havalandırılması gerekmektedir. Eğer oda havalandırılmazsa, oksijen oranı düşeceği için çocukta baş ağrısı ve uykulu hal oluşmasına neden olacaktır.

Doğru ve Uygun Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır Resimleri

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir