Eşeysiz Üreme Nedir?

Eşeysiz Üreme Nedir?

Eşeysiz Üreme Nedir

Eşeysiz Üreme Nedir

Eşeysiz Üreme döllenme olmadan bir canlının benzerinin oluşmasıdır. Şimdi Aşağıda Bazı özelliklerin sizlere sıralayalım.

  • Eşeysiz üremenin sonucunda oluşan döller, kalıtsal
    bir bakımdan canlının benzeri ve aynısıdır. Eşeysiz üremede kalıtsal bir çeşitlilik görülmez.
  • Eşeysiz üremede çoğalması için mitoz sağlanır.
  • Eşeysiz üremede kazanıldığı özellikler nesiller boyunca diğer nesillere aktarılır. Aynı zamanda yapılan üremede ortam ve çevre çok önemlidir. O ortama uyum sağlaması özelliği azalır.
  • Eşeysiz olan üremelerde bir çoğunda eşeyli üreme görülebilmektedir.
  • Yapıldığı Üremede eşeysiz çok hızlıdır.

Eşeysiz Üreme Çeşitleri:

Bölünerek Üreme: Bu çeşit ökaryotik hücrelerde ve aynı zamanda bakterilerde gerçekleşebilmektedir.

Tomurcuklanma Üreme: Canlıların üzerinde oluşmakta olan bir çıkıntı çıkarak diğer canlıya döl oluşturmasına denir. Hidralarda, medüzlerde ve mercanlarda’da görülebilmektedir. farklı bitkilerde veya tohumlu bitkilerde olabilmektedir. Örneğin örneğin erik ağacını buna örnek verebiliriz. İster canlı bağımsız olur veya birlikte yaşamasına Koloni Haline yaşama denir.

3. Sporla Üreme: Bir hücreli canlılardan plazmodium’da mantarlarda ve çiçeksiz bitkilerin tamamında görülebilmektedir. Spor ile üreme döllenme olmadan canlıyı oluşturma özelliğine sahiptir. Bölünerek geçirmesi spor demektir.

Vejetatif Üreme: Genelde büyük yapılı çiçeklerde eşeysiz üreme şeklidir. Tohum üretme özelliği olmayan: Çekirdeksiz üzüm, kavak, muz gibi bazı farklı bitkiler vejeaktif üreme ile üremektedir. Aynı zamanda vejeaktif üremede 4 çeşittir.

a) Çelikle Üreme: Kesinlen köklerin süya koyulması veya nemli ortama koyulması birden fazla bitki oluşmaktadır.

b) Yumru ile Üreme: Gövde yumruları bir çok bitkidebu olmaktadır. Bu örneğin en güzel verilecek örneği ise patates verilebilir.

c) Sürünücü Gövde İle Üreme: Bu maddemize ise en güzel örnek çilektir. Sürünücü olan bu bitkide çoğalan oluşan bazı görevler alır. Toprak altında veya toprak üstünde sürtünme olursa yeni bir bitkiyi oluşturur.

d) soğan ile üreme: Soğanda veya zambak gibi farklı bitkilerde bu özellik görülmektedir. Gövdenin alt ucundan başlamakta olan rizomlar uzamaya devam etmektedir. Uygun koşullarda ise yeni bir bitki oluşturmaktadır.

Makalemizin Sonuna Geldik Umarım Sizlere Faydası Olmuştur:

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir