Gökkuşağı Nedir? Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı Nedir? Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı Nedir? Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı Nedir? Nasıl Oluşur?

Özellikle küçük çocukların resimlerini süsleyen yay şeklindeki rengarenk gökkuşağı nedir nasıl oluşur? Gökkuşağının oluşum sürecine baktığımızda; yağmur damlaları ile sis bulutlarının Güneş ışınları tarafından kırılması, yansıtılması ve son olarak da dağıtılması sonucu oluştuğu bilgilerine ulaşılmıştır. Belirginliği daha az ve geniş bir kuşak şeklinde beliren gökkuşağına küçük yağmur damlaları sebep olurken; daha belirgin ve net beliren gökkuşaklarına büyük damlalar sebep olmaktadır. Yağmur damlaları bir prizma görevi görerek ışığın renklerine ayrılmasına sebep olmaktadır. Tamamen meteorolojik bir olay olan gökkuşağı oluşumu eski zamanlarda inanıldığı gibi mitolojik efsanelere ya da doğaüstü güçlere bağlı bir olay değildir. Eskiden tanrılara ait bir köprü olduğuna, altından geçenlerin cinsiyet değiştirdiğine ve buna benzer olağanüstü olaylarla ilişkisine inanılıyordu. Gökkuşağı oluşumu artık günümüzde esrarengiz bir olay olmaktan çıkmıştır ve gökkuşağı oluşumunun sebeplerine ilişkin bilimsel açıklamalar getirilmiş.

Gökkuşağı oluşumunun yağmur ve güneş ilişkisine bağlı olarak oluştuğuna milattan önceki yıllarda ulaşılmıştır. Renkler dalga boyları frekanslarına göre belli bir sırayla gökkuşağındaki tayfta yerlerini alırlar. Belli bir sırayla ışık tayfında yer alan renkler bir yay şeklinde görünmektedir. Güneş ‘beyaz ışık’ adını verdiğimiz ışığı yayar ve aslında sarı gibi görünmesine rağmen bütün renkleri içinde barındırmaktadır. Gökkuşağında bilindiği gibi yedi renk mevcuttur. Bu renkler sırasıyla; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mordur. Kırmızı çemberin en dışında, mor ise çemberin içindedir. Bilinen başka bir gerçekse bakan herkesin aynı gökkuşağını görememesidir.

Gökkuşağının görünümündeki değişiklikler yağmur damlalarının sürekli olarak yer değiştirmesine bağlıdır. Aynı zamanda gökkuşağına ulaşmak için ona doğru gidildiğinde gökkuşağı da gidilen mesafe kadar kişiden uzaklaşmaktadır.

Yani sürekli olarak gören kişiye uzaklığı aynı mesafede kalır. Bazı zamanlar yarım bir çember, bazen bir yay ve bazen de koni şeklinde görülürken, genel olarak ışık bandı şeklinde görülmektedir. Bu farklılıklar Güneş’in bulunduğu konuma ve açısından kaynaklanmaktadır. Gökkuşağı dairesinin konumu da değişmektedir. Güneş ne kadar yüksekteyse gökkuşağı oluşumu o kadar aşağıda gerçekleşmektedir. Sabah ve akşam saatlerinde gökkuşağını görmek daha olasıdır. Damlacık içine giren ışınlar damlacığın dışına çıkabileceği gibi damlacığın içinde de kalabilmektedir. Işığın tamamen yansıması ya da da bütünüyle içerde kalıp hapsolması gibi bir durum söz konusu değildir. Güneş ışınlarının düşme açısı sıfır ile doksan derece arasındadır.

Gökkuşağının Türleri Nelerdir? Gökkuşağının en bilinen türleri; birinci gökkuşağı, ikinci gökkuşağı ve küçük kuşaklarıdır. Birinci gökkuşağı En yaygın olarak tanınan ve rastlanılan gökkuşağı çeşididir. Bu gökkuşağına baktığımızda kırmızı en dışta mor ise en içtedir. Bu tarz gökkuşağına ilkel gökkuşağı da denmektedir.

İkinci Gökkuşağı Kırmızının en içte morun ise en dışta olduğu gökkuşağıdır. Bu kuşağın ışığı birinci gökkuşağına göre daha zayıftır. Ve kuşakta yer alan renkler sırasıyla; mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızıdır.

Küçük Kuşaklar Bu kuşaklarda yalnızca dar kırmızı ya da kırmızı ile yeşil renk bantlarından oluşur. Birinci kuşakların iç ikinci kuşakları da dış tarafında bulunabilir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir