İş Nedir?

İş Nedir?

Günlük yaşamda İş kavramına farklı durumları ifade etmek için kullanırız. Ancak fizikteki anlamıyla iş, bir cisme etki eden kuvvetin o cismi etki doğrultusunda hareket ettirmesidir. Yapılan işin matematiksel modeli aşağıda’ki gibi verebiliriz.

İş:Kuvvet . Kuvvet doğrultusunda yer değiştirme
W=F.Ax

İş Skaler bir büyüklüktür ve birimi joule’dür.

1 Joule = newton . 1 metre

1 J = 1Nm

Aşağıda’ki şekilde gördüğünüz gibi bir Adamın Kasaları itip hareket ettirebilirseniz iş yapmış olursunuz. Çünkü Adam o kasaları iterek bir kuvvet uygular ve doğrultuda hareket ettirirsiniz.

İş Nedir

Aşağıda’ki resimde gördüğünüz gibi, Karınca diğer yavru karıncaları itiyor. Eğer bunu’da yapıyorsanız bu’da bir iş yapma denir. Çünkü Karıncalar onları çekerken bir kuvvet uygulanıyor. Yani bunu yapan kişi uyguladığınız doğrultusunda hareket yapmış olursunuz.İş Nedir

Şimdi yapılan işi bir örnek üzerinden inceleyelim. Bunun için bir öğrencinin kaykay’ın üstüne oturmuş arkadaşını 100 N’luk bir kuvvet uygulayarak ittiğini düşünelim. Uygulanan kuvvet yönünde 4 m boyunca hareket ettirmesi durumunda yapılan işi hesaplayalım.

Bu Örnekte uygulanan kuvvet ile kaykayın hareket yönü aynı doğrultuda uygulandığından iş yapılmıştır. Öyleyse matematiksel modelini kullanarak hesaplayalım.

W = F. Ax

W = 100 N . 4 m = 400 j

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir