İskeletin Yapısı ve Görevleri Nelerdir?

İskeletin Yapısı ve Görevleri Nelerdir?

İskeletin Yapısı

İskeletin Yapısı

Vücudumuzun dik durmasını sağlayan nedir, hiç düşündünüz mü? Eğer kemiklerimiz olmasaydı vücudumuz nasıl

bir şekil alırdı? Vücudumuza dokunarak kemiklerimizi hissetmeye çalışırız. Bu görevlerimize dayanarak

kemiklerimizin nasıl bir yapıya sahip olduğunu söyleyebilir misiniz? Ser mi, yumuşak mı? vücudumuzdaki kemiklerin bir araya gelmesi ile iskeletimiz oluşur. İskeletimiz, vücudumuza sekil verir ve aynı zamanda vücudumuzun dik durmasını sağlar. İskeletimizin başka görevleri’de var mıdır? Kalp, akciğerler, mide ve diğer iç organlarımızın konumunu nasıldır? vücudumuzun bulunan bu organların sabit olduğunu biliyor musunuz?. İskeletimiz, bu organların yerlerinin sabit kalmasını sağlar. Vücudumuzda’ki kemikler oldukça sert bir yapıya sahiptir. Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri kemiklerimizin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Çocuklara ve gençlere neden çok süt içmelerini önerildiğini tahmin edebiliyor musunuz?. Başka hangi besinlerin kemik gelişimimize katkıda bulunduğunu öğreniniz.

laboratuvarınız’da bulunan iskelet modelini yada kitabınızdaki şekil şemasını inceleyiniz. İskeletin temel kısımlarını bulmaya çalışınız. İskeletin; Kafatası, omurga, göğüs kafesi, kollar ve bacaklardan oluştuğunu fark edebildiniz mi?.

Not: İnsan Vücudun’da Toplamda 206 Tane Kemik Bulunmaktadır.

İskeletin modelini veya şemasını inceleyiniz. Bütün kemiklerin şekilleri aynı mıdır?. Kafatası ve bacak kemikleri şekil bakımından bir birine benzemektedir. El ve bacak kemiklerinizi şekillerini açısından karşılaştırdığımızda neler söyleyebilirsiniz?.

İskelet modeli veya şemasında’ki kemikler şekillerine göre uzun, kısa veya yassı kemikler olarak gruplandırılır. İskeletlerimiz de kol ve bacak kemiklerimiz uzun, el ve ayak kemiklerimiz kısa, kafatası ve göğüs kafesi kemikleri ise yassı kemiklerden oluşmuştur.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir