Türkiye’de Turizmin Önemi, Turizmin Çeşitliliği, Turizm Potansiyeli Turizm ülke ekonomisi açısından önemli bir yere sahiptir. Turizm kelimesinin sözlük anlamı gezmek, dolaşmak olup en basit tabir ile istirahat etmek veya tatil yapmak , stres atmak amaçlı geziye çıkmak anlamına gelir. Turizmi etkileyen birçok unsur vardır. Bunlar; ulaşım, konaklama, çekicilik, tamamlayıcı hizmetler, altyapı olarak sayılabilir.Bun unsurlardan çekicilikler , insanda bir turizm alanını hezme isteği doğurur. Ulaşım bu ziyareti mümkün kılmayı kolaylaştıran bir unsurdur. Lokantalar, mağazalar gibi tamamlayıcı unsurlar ise turistlerin o yere karşı olan beğenisini ve bu sebeple kalma süresini etkilerken alt yapı ise tüm bu unsurları kapsamına alan bu faaliyetleri kolaylaştıran hizmetlerdir.
Türkiye’de turizmin en önemli unsuru çekiciliklerdir. Bunlar ise iklim, manzara, plajlar, kaplıcalar, antik şehirler gibi bir yeri gezme isteği uyandıran unsurlardır. Ülkemiz çekicilikler açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Ülkemizin turizm açısından gözde bir ülke haline gelmesine etken birçok özelliği vardır. Öncelikle ülkemizin matematik konumu dolayısıyla Türkiye’de dört mevsim yaşanır. Bu da turizm faaliyetlerinin çeşitliliğini arttırır. Türkiye orta kuşakta ve Akdeniz iklim kuşağında yer alır. İklim şartları göz önüne alındığında Akdeniz Bölgesi’nde güneşlenme süresinin uzun olduğu ve bu nedenle de bölgenin , denizden faydalanma açısından en avantajlı bölge olduğu görülür. Kardeniz Bölgesi’ne bakıldığında ise yılın sadece iki ayında denize girilebildiği görülmektedir. Bu aylar temmuz ve ağustos aylarıdır. Ayrıca Akdeniz Bölgesi’ndeki denizlerin sıcaklığı plaj turizminin gelişimi açısından da çok uygundur.
turizmmÜlkemizde plaj turizmi dışında yaylalar da büyük bir kesimin dikkatini çekmekte ve bu açıdan turizmde gelecek yıllarda önemli bir yere sahip olması beklenmektedir. Yaylalar yaz döneminde yerleşime açılan, hem dinlenme hem de sportif faaliyetler açısından önemli olan alanlardır. Özellikle Akdeniz Bölgesi’ndeki Toroslar’da yaylalar büyük potansiyele sahiptir. Karadeniz Yaylaları ise henüz pek gelişme gösterememiştir. Ülkemizdeki dağlar da özellikle kış sporları açısından faaliyet gösteren turizm alanlarıdır. Türkiye yükseltisi fazla olan bir ülke olduğu için bilhassa iç kesimlerde kışlar oldukça soğuktur. Bu sebeple de bazı bölgelerimizde kar yağışı fazla olup kayak turizmi açısından elverişlidir.
Ülkemizde ilk olarak Uludağ kayak merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Şimdilerde birçok dağ, kış turizmi için kullanıma açılmıştır. Özellikle Bolu’da Kartalkaya, Kayseri’de Erciyes, Erzurum’da Palandöken dağlarından kayak merkezi olarak faydalanılmaktadır. Türkiye doğal güzellikler bakımından da çok zengin bir ülkedir. Bu açıdan da turizm faaliyetleri yürütülmektedir. Karstik aşındırma ve biriktirme şekilleri dolayısıyla oldukça rağbet gören yerlerimiz mevcuttur. Özellikle kanyon vadiler, mağaralar, şelaleler turistlerin ilgisini çekmektedir.Ülkemizde özellikle Pamukkale Travertenleri, Antalya Karain Mağarası ile Alanya Damlataş Mağarası, Mersin’deki Cennet- Cehennem Mağaraları, Burdur’da İnsuyu Mağarası , Nevşehir’deki Peri Bacaları, Ihlara Vadisi topoğrafya şekillerine ilişkin zenginliklerimizden olup yoğun bir turist akınına uğramaktadır.
Türkiye sıcak su kaynakları açısından da önemli bir yere sahiptir. Sıcak su kaynakları, yeraltına sızan suların ısınarak ve ayrıca bünyesine eriyik halde birçok mineral ve madensel tuzları alarak yeryüzüne çıkan sulardır. Tam bir şifa kaynağıdır. Ülkemizdeki sıcak su kaynaklarının birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu açıdan da çok sayıda turistin uğrak mekanlarıdır. Tüm bunların dışında birçok tarihi esere, antik şehirlere, zengin bir kültür mirasına sahip ülkemiz turizmde gözde ülkelerden biri olduğu görülmektedir. Tarihi eser, antik şehir ve kültür mirasları açısından Trabzon’daki Sümela Manastırı; Çanakkale Assos; İstanbul’daki Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı; İzmir’de Efes antik kenti ile Bergama, Milet ; Akdeniz Bölgesi’nde Side ve Perge; Şanlıurfa’daki Balıklıgöl, Adıyaman’da Nemrut, Gaziantep’te Zeugma Tapınağı, Kars’ta Ani Harabeleri, Doğubeyazıt’ta İshak Paşa Sarayı, Çorum’da Alacahöyük, Kayseri’de Kültepe örnek gösterilebilir.
Görülüyor ki ülkemiz turizm açısından çok donanımlı bir ülke olup turizmin ülke ekonomisindeki yeri oldukça önemlidir. Tüm bu özellikleriyle mutlaka gezilmesi, görülmesi gereken bir ülke özelliği taşır. Ki zaten her sene çeşitli ülkelerden gelen büyük bir turist akınına uğramaktadır.