Yeni Başlayanlar İçin Gitar

Yeni Başlayanlar İçin Gitar

Gitar çalmayı düşünüyor ve bu konuda kendinizi oldukça istekli buluyorsanız disiplinli bir şekilde çalışmayı öncelikle belirlemelisiniz. Yeni başlayanlar için gitar önerilirken, çoğunlukla klasik gitar ile başlamaları tavsiye edilmektedir. Klasik gitarların telleri naylon alaşıma sahip olduğu için, akustik gitardaki çelik ve oldukça sert teller kadar parmaklarınızı rahatsız etmeyecektir. Gitar çalmaya yeni başlayanlar için bu durum, parmakların doğru bir şekilde basmasına fayda gösterecektir. Gitar ile parmak alıştırmalarını yapmaya devam ettikçe, bir süre sonra parmak uçlarınız nasır tutmaya başlayacaktır. Bu oldukça normal bir durum olup, gitar çalan birçok kişinin parmak uçlarının nasırlı olduğunu görebilirsiniz. Başlangıç aşamasında birçok müzisyen ve müzik hocaları, klasik gitarı tavsiye etmektedir. Belirli bir süre deneyim kazandıktan sonra dilediğiniz gitar türlerine yönelebilirsiniz. Yeni başlayanlar için gitar seçiminde, daha önceden gitar eğitimi almış ya da gitar çalma konusunda tecrübe kazanmış tanıdıklarınızdan yardım alabilirsiniz. Gitar seçimini aceleye getirmemelisiniz.

Dilerseniz müzik aletleri satan bir mağazaya giderek, almadan önce gitarı deneyebilir, mağaza sahibinin fikirlerini alabilirsiniz. Gitar çalmaya istekli olanlar için, gitar bir tutku haline gelmektedir. Ancak, yeni başlayanlar için gitar alacaksanız pahalı bir gitar almak durumunda değilsiniz. Gitar modelleri arasından beğendiğiniz bir ürünü alıp, kucağınızda detaylı olarak incelemelisiniz. Alacağınız gitarın boyutu çok küçük ya da çok büyük olmamalıdır. Bunun yanında parmak yapınızı inceleyerek, gitarın buna uygun olup olmadığını da incelemelisiniz. Gitarın klavye genişliği, parmak yapınıza uygun büyüklükte olmalıdır. İnternet üzerinden yapılan satışlarda bu konuya dikkat edilmediğinden yanlış seçimler yapılmaktadır. Size uygun olduğunu düşündüğünüz gitarı büyük bir heyecanla satın aldınız. Şimdi de izlenecek adımlar konusunda bilgi verelim. Gitara yeni başlayan biri olarak, ilk etapta parmaklarınızı esnetmeniz gerekecektir. Yeni başlayanlar için gitar üzerinde bulunan çeşitli akor pozisyonlarına tam olarak basıp doğru sesler çıkartabilmek için, parmak aralarınızı açmalısınız. Yeni başlayanları oldukça zorlayabilen bu duruma kısa sürede alışacak ve parmaklarınızı esneteceksiniz.

Alıştırmaları düzenli olarak uygulayıp kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Parmakları esnetmek, gitar çalmaya başlamanın temelidir. Çünkü basılan tellerden doğru sesler çıkarabilmek, çıkan sesin net ve temiz olması, ancak telin üzerinde yeteri kadar baskı olması durumunda mümkün olur. Bu sebeple parmak alıştırması yapmak için bol bol zaman ayırın ve pratik yapın. Çok kısa vadede tellerden düzgün ve net sesler çıkmasını beklemeyin. Bu, siz çalışmaya devam ettikçe düzelecek bir durumdur. Evet gitarınızı büyük bir hevesle aldınız ve hemen çalmayı diliyorsunuz. Ancak başarısız olduğunuz her deneme sizi yıldırmamalı. Üzerine daha fazla gitmeyi düşünüp, bu aşamanın herkes için normal olduğunu kabul etmelisiniz. Gitar çalmaya yeni başlayan herkes, bu aşamalardan geçti. Kimisi olmadığını düşünerek vazgeçerken, kimisi de sabırla pratiklerine devam ettiler. Siz de tıpkı birçok gitarist gibi yılmadan çalışmalarınıza devam etmelisiniz.

İçinizdeki gitar çalma hevesi devam ettikçe mutlaka başarılı olacaksınız. Buradaki tek sır, sabırlı olmalı ve öğrenme isteğinin canlı kalmasına özen göstermelisiniz. Çoğunlukla birçok kişinin gitar çalma arzuları, geçici bir heves olarak kalmaktadır. Müzik aletleri satan bir mağazaya giderek, gitarı yeterli ölçüde incelemeden alan birçok kişi, daha sonraları bu isteklerinde azalma yaşamaya başlıyorlar. Yeni başlayanlar için gitar ebatlarının uygun olmaması ve parmak yapısına uyum sağlamaması gibi nedenlerle yapılan pratik çalışmaları yetersiz kalmaktadır. Siz de aldığınız gitarın köşeye atılmış bir dekor olarak sergilenmesinden yana değilseniz, bu konudaki önerilerimizi dikkate alın. Pratik yapmadığınız vakitlerde, sıklıkla müzik dinleyebilirsiniz. Ayrıca bu konuda paylaşılan videolara göz atıp gitar çalan tanıdıklarınız ile iletişimde kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir