Makyajda Sık Yapılan Hatalar

Makyajda Sık Yapılan Hatalar

 

Makyajda-Sık-Yapılan-Hatalar

Makyaj yapmak aslında bir sanat olarak düşünülebilir. Bu sanatı yerinde ve doğru biçimde yapmadığınızda olumsuz sonuçlarla karşılaşabilir. Zamanla yaşlanan cilde, uygun biçimde makyaj yapılmadığı zaman olduğundan farklı yani, genç görünmek yerine yaşlı görünme olasılığı da olabilmektedir. Zamanın yıprattığı cildinize bazen zamandan çok kendiniz zarar verebilirsiniz. Yada kötü görünmesine neden olabilirsiniz. Bu yazımızda makyaj yaparken olası hatalardan bahsetmek istiyoruz. Makyaja öncelikli olarak cildin temizlenmesi ile başlanmalıdır. Temiz cilt her zaman sağlık için şarttır. Sonrasında nemlendirme gerekmektedir. Makyajın, doğru ve pürüzsüz oluşabilmesi için nemlendirme önemlidir. Fondöten diğer makyaj ürünüdür.

Fondötenin ciltte uygulanması esnasında ciltte şayet kırışıklık var ise, yoğun biçimde fondöten kullanılmamalıdır. Aksi durumda fondöten, kırışık bölgede kalır ve cildinizi olduğunda yaşlı gösterir. Bunun için kırışıklık gidermede fondöten aşırı kullanılmamalıdır. Cilt renginize yakın olması en güzel seçimdir. Kaşlar, yaş ilerledikçe farklılaşır. Yüz ifadesinde kullanılan kaşlar, deri ile birlikte sarkması durumunda, kaş alımı ve makyajı aşağı doğru değil, kaş yönüne doğru olmalıdır. Aksi durumda yaşlı ve düzensiz bir görünüm kazanırsınız. Kaşların, seyrek olması durumda ise kaş kalemi rengi açık renkli seçilmelidir. Kaş altında ise parlatıcı kullanmak yerinde olur.

Ruj kullanımı önemlidir. Çatlamış dudak görünümü olmaması için rujun hemen sonrasında pudra sakıncalıdır. Dudaklar gerildiği an pudra kullanılmalıdır. Bundan öncede nemlendirici kullanmak yerinde bir uygulamadır. Göz makyajı cildi genç göstermede etkindir. Bunun için koyu renkli göz makyajı tehlikelidir. Genç görünmek için koyudan kaçınıp, açık renk göz makyajı tercih edilmelidir. Daha çok, gözaltına hafif makyaj yapılması uygundur. Yaşlı gösteren bir diğer hata ise, koyu renkli makyaja, parlak dudaklar eklenmesidir.

Dudaklara sürülen parlatıcı, koyu renk makyaj ile tezatlık oluşturur. Bir diğeri ise, açık renk kullanılan ruja, dudak kenarlarına uygulanmak üzere daha koyu dudak kalemi kullanılmasıdır. Bu durum, dudakların arka planda ve biçimsiz görünmesine neden olur. Teniniz ile uyumlu kapatıcı makyajda önemlidir. Bunun için kapatıcıyı teniniz renginde ve gözaltında hafifçe kullanmalısınız. Makyaj yapabilmek bir ayrıcalıktır. Bunun için yaşınız ve cildiniz için doğru tercihleri ve uygulamaları yapmanız gerekir. Yaşınızın fazla olması durumunda hafifçe; genç yaşlarda iseniz koyu renkli yapabilirsiniz. Kullandığınız malzeme iyi olmalıdır. Sağlınız için bu gereklidir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir