Manikür Nedir? Nasıl Yapılır?

Manikür Nedir? Nasıl Yapılır?

Manikür Nedir? Nasıl Yapılır?

Manikür Nedir? Nasıl Yapılır?

Bütün kadınlar için fiziksel görünüş son derece önemlidir ve eller de bu görünüşü tamamlayıcı unsurların başında gelmektedir. El ve tırnak bakımına karşılık gelen manikür en az iki haftada bir tekrarlanması gereken bir uygulamadır ama bunun için illa ki kuaföre gitmeniz şart değil. Çok fazla vaktinizi ayırmadan, çok kolay bir şekilde manikürünüzü kendi evinizde de yapabilirsiniz. Peki kuaföre gidip para harcamadan evde manikür nasıl yapılır? Manikür nedir?

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Maniküre başlarken yapmanız gereken ilk şey şayet tırnaklarınızda oje varsa, tırnaklarınızı bu ojelerden aseton ve pamuk yardımıyla arındırmak olmalıdır. Tüm tırnaklarınızın tek tek temizlendiğinden emin olduktan sonra ellerinizi tamamen kurulamanız gerekmektedir. Tırnaklarınızı kısaltacaksanız tırnak makası ya da törpü yardımıyla istediğiniz şekli verebilirsiniz ama genel anlamda yuvarlak tırnak şekli tercih edilmektedir. Cam törpü kullanılması tırnak törpüleme için daha yararlı olacaktır. Kağıt törpüler daha çok tırnak yüzeyine parlak bir görüntü kazandırmada kullanılır. Aynı zamanda tırnağa daha sağlıklı bir görüntü verir. Törpüleme hep aynı yöne doğru yapılmalıdır. Yoksa tırnak zarar görebilir. Tırnaklarınızı kesme ve törpüleme işlemleri de bittikten sonra ölü deriden kurtulma aşamasına geçilir. Bunun içinse bir kütikül çubuğu kullanılır. Bu çubuk sayesinde tırnak etleri geriye doğru itilir. Bu etler çok fazla ittirilmemelidir. Fazla ittirildiğinde tırnak etlerinin kanamasına sebep olabilir. Geriye ittirdikten sonra tırnak etlerini kesebilmek için yumuşatma amaçlı vazelin veya bir yumuşatıcı krem ya da losyon sürülür. Yapılan işlemlerin ardından eller manikür suyunda dört beş dakika bekletilir. Manikür sırasında kolaylık olması açısından manikür suyu önceden hazırlanabilir. Tırnaktaki renk dengesini sağlayabilmek için suya birkaç damla limon suyu sıkılabildiği gibi daha sağlıklı tırnaklara kavuşmak için suya üç dört damla zeytinyağı eklenebilir. Zeytinyağında bol miktarda bulunan E vitamini tırnakları besleyecektir.

Tırnakların suda bekletilmesinin ardından eller güzelce kurulanır. Ölü derilerden tamamen kurtulabilmek için tırnak etine özel bir et makası kullanılır. Etleri fazla derine inmeden kesmek az önce de bahsettiğimiz gibi tırnak etlerinin hasar almaması ve kanamaması için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Ardından nemlendirici krem veya losyon sürülerek işlem tamamlanır. Kişinin isteğine bağlı olarak tırnak cilası ya da oje sürülebilir.

Hijyen kuralları açısından manikür tamamlandıktan sonra manikür malzemelerini alkol ile temizlemek faydalı olacaktır.

Daha sonra eller manikür suyunda 3 – 4 dakika kadar bekletilir. Manikür suyunun önceden hazırlanması, manikür sırasında kişiye kolaylık sağlayacaktır. Tırnaktaki renk dengesini sağlamak için suya birkaç damla limon suyu sıkılabilir. Daha sağlıklı tırnaklar için ise suya bir çay kaşığı kadar zeytin yağı eklenebilir. Zeytin yağındaki e vitamini tırnakları besleyecektir. Tırnaklar suda bekletildikten sonra eller kurulanır. Ölü deriden kurtulma işlemine geçilir. Bunun için tırnak etine özel bir et makası kullanılması gerekmektedir. Etleri çok derine inmeden kesmek gerekir. Bu işlem de tamamlandıktan sonra manikür bitmiş olacaktır. Daha sonra eller nemlendirici ile nemlendirilir. İsteğe bağlı olarak koruyucu bir tırnak cilası ya da oje uygulanabilir. Manikür sırasında kullanılan araçları da işlem bittikten sonra alkol ile temizlemek daha hijyenik bir kullanım sağlayacaktır.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir