Saç Kırıkları Nasıl Düzelir

SAÇ KIRIKLARI NASIL DÜZELİR?Sac-Kirikleri-ve-İslak-sac

Güzelleşmek uğruna saçlarımıza sürdüğümüz birçok kimyasal, yüksek ısı uygulaması, saçımıza uygun olmayan ürünler zaman içerisinde saç kaybı yaşamamıza sebep oluyor. Birçok uzmana göre saçın kırılmasının pek çok nedeni var. Boyama, renk açma gibi kimyasal faktörlerin dışında, sık sık fön çekilmesi, saçların çok sıkı şekilde ve aynı vaziyette toplanması, kullandığınız aşırı sıkı saç tokaları ve saç tipinize uygun olmayan bakım ürünleri kullanmak başlıca nedenler olarak sayılabilir. Bu nedenlere, yanlış tarak veya fırça seçimiyle birlikte saçınızı fazla ve sert fırçalamanız da eklenebilir.Saç kırıklarını engelleme işine doğru tarak ve fırça seçerek başlanabilir. Natürel kıllardan oluşan, ahşap gövdeli ve yuvarlak uçlu fırça veya taraklar kullanılmalıdır. Doğru tarağı seçtikten sonra, ıslakken saçlarınıza daha nazik davranmak, dikkat edilmesi gereken bir başka noktadır.

Saçlar, özellikle yıkama esnasında düğümlenebilir. Bu durumda ıslakken saçlarınızı açmak için saç uçlarınızdan başlayarak parmaklarınızla ya da geniş dişli bir tarak kullanarak yukarı doğru taramalısınız. Yanı sıra, saç kırıklarının artma sebeplerinden biri de saça uygulanan yüksek ısı miktarıdır. Fön makinesi veya saç maşası gibi aletler saçınıza yüksek ısı uygulayarak saçınızın kurumasına ve saç uçlarınızdaki kırıkların artmasına neden olur. Bu anlamda pek çok olumsuz etkiyi uzak tutabilmek kırık oluşmasını engellemek için uygulanabilecek ilk adımdır. Sonuçta, saç kırıklarının oluşmasını önlemek, tedavi etme çalışmalarından çok daha kolay bir işlemdir.Saç uçlarının kırılmasıyla mücadele etme konusunda yapılabilecek ilk şey, saç uçlarını belirli aralıklarla kestirmektir. Saç kırıklarınızı aldırmak tek başına yeterli bir çözüm olmasa dahi,  daha sağlıklı saçlara sahip olmak için atılan ilk adım diyebiliriz. Bunun yanında saç kırıklarınızı, bu işlemi gerçekleştirmeye uygun saç makasları ile kesmeniz gerekir.

En az altı ayda bir saç uçlarınızdan bir ila üç santim aralığında aldırmanız önerilir.Yaz aylarında dikkat etmek zorunda olduğunuz bir diğer çevresel etken de, kuşkusuz güneşten saçınıza ulaşan, zararlı UV ışınlarıdır. Bunu sonucu olarak, saçlarınız için güneşten koruyucu ürün kullanmak, saçınızı güneşten korumak amacıyla şapka veya eşarp takmak gereklidir. Klor içeren havuzlara veya denize girdikten sonra kesinlikle duş alarak saçınızdaki kurutucu maddelerden saçınızı arındırmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir