SAÇLARI ÇABUK UZATMANIN ALTIN KURALLARI

SAÇLARI ÇABUK UZATMANIN ALTIN KURALLARI

Kadınlar her zaman ve her yerde şık ve bakımlı görünmek ister. Bunu sağlayabilmek için saç bakımlarını aksatmazlar ve her türlü fedakârlığı güçlü, parlak ve dolgun saçlara kavuşmak için yaparlar. Bazen de hayatın getirdiği sıkıntılardan ve monotonluktan kurtulmak için saçlarıyla sürekli oynayarak farklı tarzlar denerler. Saçlarının rengini çok sık ruh hallerine göre değiştirdikleri için saçlarda doğal olarak kırılmalar olur ve kestirmek zorunda kalınır. Tüm bunlara rağmen yine de saçlarının çabuk uzamasını isteyen kadınlar, aşağıda vereceğimiz tavsiyeleri dikkate alarak, hem sağlıklı hem de bakımlı saçlara kavuşabilirler.

Saçları çabuk uzatmanın altın kurallarından ilki; Saçlarınızın hem çabuk uzamasını hem de güçlü ve parlak bir görünümde olmasını istiyorsanız, saç köklerinizi güçlendirmekle işe başlayabilirsiniz. Saç kökleriniz ne kadar güçlü olursa saçlarınız bir o kadar hızlı uzar ve saç dökülmelerinin de önüne geçilmiş olur. Bunun için ise yapmanız gereken, saç köklerinizin zinde kalması için her gün parmak uçlarınızla masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırmaktır. Bu uygulamayla hem saçlarınızı dökülmesini engellersiniz hem de kepek oluşumunun önüne geçersiniz.

Saçları çabuk uzatmanın altın kurallarından ikinci ise; kırılmış ve yıpranmış saç tellerinizi güçlendirmektir. Çünkü saçların çabuk uzamamasının en büyük sebeplerinden biri olan kırıklardır. Kırıklıklardan kurtulmak için yaklaşık 4 hafta bir kuaföre gidip saç uçlarınızdaki kırıkları aldırmak uzama sürecini hızlandırıp sağlıklı görünüme kavuşmanızı sağlar. Ayrıca saçlarınızın doğal görünümüne tekrar kavuşmak istiyorsanız günlük su tüketiminizi arttırmanız da yararınıza olacaktır. Su, saçlarınızın uzamasını hızlandırdığı gibi saçlarınızda ipeksi bir görünüm elde etmenize de yardımcı olur. Bu nedenle günde en az 2 litre su tüketmenizi tavsiye ederiz. Böylece saçlarınız ihtiyacı olan nemi bu şekilde almış olur.

Saçları çabuk uzatmanın altın kurallarından üçüncüsü; Saçlarınızın çabuk kopmasından, kırılmasından ve cansız görünmesinden şikâyetçiyseniz, vitamin ve protein miktarı yüksek besinleri tüketmelisiniz. Bu yiyeceklerin başında da balık, kuruyemiş, yumurta, sebze ve meyveler gelir. Bu besinlerden alacağınız vitamin, mineral ve proteinler sayesinde istediğiniz güçlü saçlara kavuşabilirsiniz.

Saçları çabuk uzatmanın ve sağlıklı güçlü saçlara kavuşmanın diğer yollarını ise şöyle sıralamak mümkündür:

-Saçlarınızı çok sıcak yıkamaktan kaçınmalısınız. Her zaman ılık su tercih edin ve saçlarınızı tepeden aşağıya doğru yıkamaya gayret edin.

-Kullanacağınız saç kremini sadece saç uçlarına uygulayın. Çünkü saç diplerine uygulanan krem saçlarınızın sönük olmasına neden olur. Bu sebeple bu uyarıyı mutlaka dikkate alın.

-Saçlarınızı yıkarken parmak uçlarınızla masaj uygular gibi yıkayın, tırnaklarınızla saç temizliği yapmayın, bu saç derinizde kabuklanma problemlerine yol açabilir.

-Saçlarınızı yıkadıktan sonra mutlaka yumuşak bir havluyla kurulayıp suyunu almalısınız. Bunu yaparken de çok ovalamadan ve saç uçlarına uygulamak saçlarınızın yıpranmasını engeller. Ayrıca saçlarınızı doğal olarak kurumasına izin vermelisiniz. Çok sık saç kurutma ve fön makinası kullanmakta saçlarınızın yıpranmasına neden olan en büyük faktörlerden biridir.

-Saçların uzaması için doğru tarak seçimi de çok önemlidir. Bunun için tarak seçimin doğru yapmanız gerekir. Dişleri açık tarakları tercih ederseniz saç diplerinizin beslenmesini de sağlamış olursunuz.

-Son olarakta, saçlarınızın çabuk uzamasını ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız bazı bitkisel yağları kullanmanız gerekir. Örneğin, argan ve jojoba yağları saçları en iyi besleyen yağlar arsındadır. Fakat unutmamanız gerek önemli bir bilgi de, bu yağları sadece saçlarınıza uygulamanız gerektiğidir. Aksi halde yağ kalıntıları saç derinizde birikerek gözeneklerin kapanmasına yol açabilir. Bu nedenle de saç şampuanlarınızı ve saç bakım ürünlerinizi seçerken çok dikkatli olup, kullanım şartlarını aynen yerine getirmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir