Yüzdeki Lekeler İçin Çözüm Önerileri

Yüzdeki Lekeler İçin Çözüm Önerileri

 

Günümüzde birçok insanın yaşadığı cilt sorunlarının başında, vücutta ve yüzde oluşan lekeler gelmektedir. Yüzde oluşan lekeler, kişinin psikolojik olarak etkilenmesine ve depresyona girmesine kadar gidebilir. Bu lekeler için doğal veya medikal önlemler alınmadıkça, renklerinde koyulaşmalar olabileceğini gibi, cildin diğer bölgelerine de yayılabilir. Bu nedenle ciltteki lekeler ve oluşmasına neden olacak faktörler için, bazı önlemler almakta fayda var. Ciltte oluşan lekelerin büyük bir bölümü, güneş ışınlarından kaynaklıdır. Kişinin kendini güneşten korumaması, güneş kremi kullanmaması ve düzenli güneşlenen kişilerde de cilt lekeleri görülebilir. Özellikle güneşlenirken güneşten koruyucu kremlerin kullanılması, günlük hayatta bile bol güneşli günlerde dışarıya çıkılıyorsa, cildin güneşle temas edecek bölgelerine krem uygulanması gerekmektedir.

Yüzdeki lekeler için çözüm önerileri, birkaç kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar doğal çözüm önerileri, dermo kozmetik yöntemler ve medikal yöntemlerdir. İlk olarak yüzde oluşan lekeleri gidermeye yarayacak doğal yöntemlere bir göz atalım; Yüzdeki Lekeler İçin Doğal Yöntemler: Yüzde oluşan güneş lekeleri dışında, kahverengi renkte ve başka faktörler nedeniyle oluşan lekeler için, cildin doğru şekilde temizlenmesi çok önemlidir. Bunun için, cildinizi ılık su kullanarak ve doğru bir temizleyici ile temizlemelisiniz. Yüzde oluşan ve olgunlaşmış lekelerin, yok olması zaman alacaktır. Bu nedenle cilt için uygulayacağınız doğal tarifleri, düzelme olmadığını düşünerek bırakmamanız gerekir.

Cilt Lekeleri İçin Maske: 2 tatlı kaşığı limon suyu 1’er yemek kaşığı zeytinyağı ve yoğurt Yarım tatlı kaşığı karbonat Bu malzemeler ile hazırlayacağınız maske, karma cilt tiplerinin yanı sıra yağlı ciltler için önerilir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz, bu uygulamanın sonrasında cildinize yoğun bir nemlendirici uygulamanız doğru olacaktır. Maskenin Hazırlanışı: Tüm malzemeleri bir kaba alıp karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir fırça yardımı ile cildinizin tamamına uygulayın. Cildinizde hafif sızlama veya gerilme söz konusu olabilir. Bunun nedeni maskenin içeriğinde bulunan limon suyudur. Bu durum geçici olmakla birlikte eğer hassas bir cilde sahipseniz, bu maskeyi denememek daha doğru olacaktır. Maskeyi cildinizde 15-20 dk boyunca beklettikten sonra, parmaklarınızı kullanarak cildinizi ovalayın ve maskeyi çıkarın. Daha sonra cildinizi ılık ve bol su ile temizleyin. Bu maskeyi haftada bir kez uygularsanız, düzenli kullanımda lekeler üzerindeki etkisini fark edeceksiniz. Maskenin haftada bir kereden fazla uygulanması önerilmemektedir.

Yüzdeki Lekeler İçin Medikal Yöntemler: Cildinizdeki lekelerden dolayı yaşadığınız rahatsızlığı, uzman bir doktor tarafından uygulanan lazer tedavisi ile, birkaç seansta yok edebilirsiniz. Lazer tedavisi doğal yöntemlerden daha etkilidir ve daha kısa sürede sonuç vermektedir. Ancak bu uygulama, doğal yöntemlerden pahalıdır. Lazerle uygulanan leke tedavisinde, ciltte yanık riski olacağını da belirtmekte fayda var. Bu nedenle lazer tedavisi yaptıracağınız merkezi ve uzmanı iyi araştırmalısınız.

Yüzdeki Lekeler İçin Çözüm Önerileri Resimleri

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir