Ahtapot Nasıl Bir Hayvandır?

Ahtapot Nasıl Bir Hayvandır?

Ahtapot Nasıl Bir Hayvandır?

Ahtapot Nasıl Bir Hayvandır?

Ahtapotlar ilk bakışta insandan hayal edemeyeceğimiz kadar farklıdır, bir bedenleri yoktur. Sadece bir kafa ve ona bağlı sekiz koldan oluşurlar (bunları ayak ya da dokunaç olarak adlandırmak biyolojik olarak son derece yanlıştır). Kuşlar ya da memeliler dışındaki hayvanlara kıyasla beden ağırlıklarına göre daha büyük beyinleri olduğunu keşfetmek ve çabucak sıkıldıklarını bilmekse memnuniyet vericidir. Ahtapotları zengin doğal özelliklerin bulunduğu ortamlarda tutarsak daha çabuk büyür ve öğrenirler. Üstelik boş kutularda tutuldukları zamana göre öğrendiklerini daha iyi akılda tutarlar. Yiyecek bulabilecekleri ve daha önce avlandıkları yerleri hatırlarlar. Dahası ahtapotlar çoğunlukla yalnız yaşasa da iletişim kurabildikleri saptanmıştır.

Aynı ortama konumları halinde hemen hiyerarşik bir yapı oluşturmakta ve çatışmaları engellemektedirler. Tüm bu nedenlerden dolayı Britanya’da ahtapotlar laboratuvar ortamında omurgalılarda la aynı statüdedir. edebilir. Ahtapotlar, diğer ahtapotların cinsiyetini anlama  konusunda son derece başarısızdır. İki ahtapotu aynı havuza koyduğunuzda, cinsiyetleri ne olursa olsun çiftleşmeye başlayacaklardır. Otuz saniye sonra erkek erkeğe çiftleşen hayvanlar ayrılıverir. Ancak, bazı eş cinsel kucaklaşmalar günler sürebilir. Hatta bir vakada iki erkek aynı türe bile ait değildi. Japon sanatçıların devasa ahtapotlarla ve onların kadınları sekiz erojen (eşeysel olarak uyarılabilir) bölgeden aynı anda tahrik etmeleriyle ilgili bir saplantıları vardır ama ahtapotların çiftleşmesi oldukça nazik bir edimdir ve kol boyunca gerçekleşir.

Erkek ahtapotun kollarından biri çiftleşmek içindir ve bu kol altındaki oluk ve kavramaya yarayan ligula adında bir burunla diğerlerinden ayrılır. Bu burun bazı ahtapot türlerinde tıpkı diğer memelilerin penisinde olduğu gibi kanla şişer. Kol bir paket spermi dikkatli bir biçimde dişinin haznesine yerleştirir (beden/kafa). Ardından ligula kırılır ve dişinin içinde yapışık kalır. Erkek çiftleştikten birkaç ay sonra ölür. Ahtapotlar diğer uzuvlarını yenileyebilseler de yeni bir çiftleşme kolu üretemezler. Erkek abalı ahtapot, cinsel nezaketi bir adım öteye götürmüştür. Dişisinden 40.000 kat daha küçüktür. Tekniği ise son derece basittir: Çiftleşme kolunu dişinin üzerine bırakır ve ölmek üzere dişiyi terk eder.

Ahtapot Nasıl Bir Hayvandır?

Ahtapot Nasıl Bir Hayvandır?

Boyut farkı göz önüne alındığında bu ikisinin teması mavi balinaya musallat olan ringa balığının teması gibidir. Dişinin erkeğin farkına varması bile pek mümkün değildir. Bu arada erkeğin kopan kolu dişinin solungaç yarıklarına girer, dişinin yumurtaları olgunlaşıncaya kadar bir ay burada bekleyebilir. Zamanı geldiğinde dişi, kolu sanki bir paket şekeri parçalar gibi parçalar ve spermi yumurtalarının üzerine döker. Ahtapotlar zeki oldukları kadar beceriklidir de. Kavanozları açabilir, taşları istiridyeleri açmak için araç olarak kullanabilir veya kopmuş denizanası dokunaçlarını silah olarak kullanabilirler. Bazıları sanki iki ayaklı hayvanlar gibi iki kolunun üzerinde yürüyebilir. Kaslarını kendilerini ileri atmak için kullanır ve saatte 40 kilometre hıza ulaşabilirler. Bu yöntemi kullanarak (yırtıcılardan kaçmak için kendilerini suyun dışına fırlatma yoluyla) “uçabilirler” de. Ahtapotların iskeletleri olmadığı için (ahtapotun yegane sert parçası papağanın-kine benzeyen gagası dır.  göz bebekleri kadar küçük yerlerden bile geçebilirler.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir