Akrep Hakkında Bilgi

Akrep Hakkında Bilgi

Akrep Nedir, Hakkında Bilgi

Akrep Nedir, Hakkında Bilgi

Akrep denizden karaya çıkan ilk yırtıcıdır. Geride kalan 430 milyon yılda çok az evrim geçirdi çünkü işinde çok iyi. Akrep, atmosferin oksijen zengini olduğu Karbonifer dönemde köpek kadar büyüktü, denizdeki su akrebi ise iki kat daha büyük kocaman bir hayvandı. Genç aralardakini kuzenleri örümcekler gibi akrepler de serttir ve zor ortamlara uyum sağlayabilir. Örneğin sıfırın altında soğuğa da çöl sıcağma da dayanır. Su içinde iki tam gün kalabilirler. Grönland ve Antarktika hariç tüm ana karalarda yaşarlar. illegal bir sarı kuyruklu akrep (Fus-corphıs flavicarıdis) göçmen kolonisi yaklaşık 200 yıldır Kent şehrinin Sheerness kasabasındaki limanın duvarlarında yaşıyor. Bu yok edilemezliği nedenlerinden biri hayli verimli metabolizmalarıdır.

Yediklerini yavaş yavaş, saatlerce yerler. Güçlü mide suları sayesinde aylarını müthiş bir şekilde çözerler, öyle ki geriye sadece sindirilemeyecek bir doku parçası kalır. Tek bir öğünde ağırlıklarının üçte biri kadar yiyebilirler. Bazı Sevil lalı lsidore, akreplerin ölü yengeçlerden türler, akciğere benzeyen oluşturduğuna inanıyordu. Akrep fesleğenin yük organlarında glikoz ola-kokusunu çok sever ama asla avucunuzun rak sakladıkları bu yiyecekle içini sokmaz. bir yıl idare edebilir. Böcek ve örümceklere kıyasla enerjiyi dört kat daha yavaş yakarlar. Çok az akrebin su içme gibi bir ihtiyacı vardır. Bu bir yırtıcı olarak onlara avantaj sağlar, bunun yanında avlanmaları gerektiğinde de işe yarar.

İki takım gözleri vardır. Biri saati anlamalarını sağlarken diğeri merceği ve retinası ile birlikte daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Bunlar omurgasızlar aleminin ışığa en duyarlı gözleridir. Kıskaçları üzerinde bulunan ve bir santimetrenin on milyonda biri kadarki titreşimleri algılayabilecek kadar duyarlı kılları kullanarak yemeğin tam olarak nerede olduğunu tespit edebilirler. Dişiler, yavrularını doğurarak dünyaya getirir ve bu eklem bacak larda pek görülen bir şey değildir. Daha da ilginci bazı akreplerin gebelik süresi insanlarınkinden daha uzundur.

Bu hayvanlar embriyonun anaya bağlı memeler aracılığıyla beslendiği bağımsız bir rahim geliştiren nadir omurgasızlar dandır. Doğum sancıları günlerce sürer. Yüze yakın yavru analarının pençesine hücum eder. Amaçları analarının sırtındaki iğnenin altına yerleşmektir. Böylece hiçbir düşman on-lara ulaşamayacaktır. Ana ananın kendisi hariç, acıkan ana açlığını geçiştirmek için bazen kendi yavruların! atıştırabilir. Yaygın inanışın aksine akrepler Üzerlerine bir damla alkol döküldüğü zaman çıldırmaz ve kendilerini öldürmez. Etraflarında ateş yakıldığında kendilerini zehirlemeleri de söz konusu değildir zaten kendi zehirlerine bağışıklıkları vardır. Bilinen 1500 akrep türünden sadece yirmi beşinin iğnesi insan için zararlıdır.

Sokmalarının etkisi çoğu zaman ayınınkinden farksızdır. Akrep zehri bazen hayat bile kurtarabilir. İsrailli sarı akrebin (Leiurus quinquestriatus) zehrinden elde edilen protein, beyin tümörü öldürmekte kullanılmaktadır. Akrepler morötesi ışık altında iskeletlerinin dışındaki özel proteinlerden dolayı ışık yayarlar. Uzmanlar bu özelliğin neden var olduğun-dan emin değil çünkü akrebin kendisi bu ışığı göremez. Belki de böcekleri çekmeye çalışan bitkileri taklit ediyorlar ya da yırtıcıları uyarı-Yor veya güneşten korunmak için vücudun içine işli bir perde görevi görüyorlar.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir