Aslan Hakkında Bilgi

 

Aslan Hakkında Bilgi

aslanın özellikleri

aslanın özellikleri

Erkek aslan olmak kolay değildir. Kedigiller arasında sadece Aslanlar sosyal örgütlenmeyi tek başına avlanmaya tercih etmiştir ama ilk bakışta bundan nasıl bir fayda sağladıklarını anlamak güçtür. Avlanırken pek ile birlikte hareket etmezler. Sadece umutsuz durumlarda, açlıkla karşı karşıya kaldıklarında toplu avlanmayı tercih ederler. Böylesi durumlarda bile öldürme işini tek bir aslan yapar ve bu genelde dişi aslandır. Çünkü dişiler hem daha hızlı hem de daha çeviktir. Sıra yemeğe gelince tüm sosyal birliktelik paramparça olur, her aslan kendi hesabına çalışır. Erkekler açgözlülükle leşe saldırır ve kavga çıkarırlar. Pençeler havada uçuşur, kulaklar parçalanır, yavrular miyavlar ve dişi aslanlar çeneleriyle leşe sıkıca sarılır ve bırakmamak için direnir, böylece paylarına düşen parçayı almaya çalışırlar.

 

Sürü yapısının ailenin küçük üyelerini koruduğunu söylemek de pek mümkün değil. Yavruların sadece yüzde 10’u iki yaşını geçebilir. Bunların arasın-da sadece şanslı olanlar çift haneli yaşlara ulaşabilir. Bir aslanın ortalama ömrü kovaladığı antiloptan çok daha kısadır. Yüksek oranda yağ içeren besin tüketen bu hayvanlar hemen hemen hiç egzersiz yapmaz, bu pek de sağlıklı bir yaşam sayılmaz. Aslanların avlanırken attıkları kısa ve müthiş yorucu sprintler hiçbir doktorun hiçbir hastaya tavsiye edeceği türden egzersizler değil. Buna bir de aslanların yüksek kolesterol hastası olduklarını hesaba katarsak iş daha da karışır. Tüm bunların yanına bir de yüksek stresi ekleyin. Bir erkek aslan, tepiklerine aldırmaksızın bir zebraya saldırıyorsa ya da diğer aslanlar’ veya sırtlanları yemeğinden uzak tutmaya çalışıyorsa o aslan ya uyuyordur ya da umutsuzca sürüdeki dişilerden birinin doymak bilmez arzularını  tatmin etmeye çalışıyordu. Bir dişi aslan kızıştığında erkek aslan dört gün boyunca sürekli ve belirli aralıklarla onunla çiftleşir. Bu çiftleşmelerin sayısı günde elli sefere kadar çıkar. Tahminlere göre hayatta kalan her bir yavru için ebeveynleri yaklaşık 3000 kez ilişkiye girmektedir. Bunun nedeni tam olarak belli değil.

Dişinin yumurtlamasını sağlamak için çok sayıda penis hareketine ihtiyaç duyuluyor olabilir. Aynı şey ev kedileri için de söz konusudur. Belki de dişi kedi yaşlı erkeğinin hala bu işi yapabilip yapamadığında emin olmaya çalışıyordu. Her sürü, yakın akraba dişilerden ve akraba olmayan küçük bir erkek koalisyonundan oluşur. Erkek koalisyonu düzenli olarak yabancılar tarafından sulanır. Yabancılar genelde daha küçük yaşta, gençliğinin en hızlı dönemlerini yaşayan ve kendilerine ait bir sürü oluşturmaya çalışan erkek aslanlardan oluşur. Dişi aslanlar yerine göre sadece emin olmak adına bu serserilerle ilişkiye girmek için sürüden kaçar. Bu, aslanlar arasında bir çatışmaya neden olur. Bu çatışmalar son derece nahoş hatta zaman zaman ölümcüldür. Eğer yeni takım kazanırsa, bu, sürünün yavruları için de ölüm demektir. Hatta bazen alaşağı edilen erkeklerin yavruları yenilerce yenir.

Çoğu erkek aslan koalisyonunun ömrü üç yıldan kısadır: Oldukça zor bir iş. Aslanın bir erkeklik ve iktidar sembolü olan yelesi bile dişiler için farklı bir anlam ifade eder. Büyük ve koyu renk bir yeleye sahip olmak sizi döl kahramanı yapmaz hatta günde elli sefer dölleme performansı göz önüne alındığında bu yeleler aslanın çoktan tarih olduğu anlamına gelebilir.

Yeleler Aslanı sıvazla mayın. burun kıllarının aslanlarda ki karşılığıdır. Ancak, bir aslanın yavruların şahı ya da ormanın kralı olmaktan vazgeçtiğini anlamanın en iyi yolu onun ne zaman insanlara saldırdığına bakmaktır. Yavaş, zayıf ve sürekli etrafta dolaşan canlılar olarak biz insanlar aslanlar için çok kolay bir av  Tıpkı geceleri televizyonun önünde bira içip pizza yememiz gibi kolay bir av.

aslanın özellikleri3

aslanın özellikleri3

aslanın özellikleri2

aslanın özellikleri2

aslanın özellikleri

aslanın özellikleri

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir