Baykuş Nasıl Bir Hayvandır? Hakkında Bilgi

Baykuş Nasıl Bir Hayvandır? Hakkında Bilgi

Baykuş Nasıl Bir Hayvandır? Hakkında Bilgi

Baykuş Nasıl Bir Hayvandır? Hakkında Bilgi

Büyük ve nadiren kırptıkları göz kapakları, baykuşun suratına diğer çoğu kuşun sahip olmadığı netlikte bir ifade kazandırır. Şüphesiz bu ifadenin baykuşlara atfedilen bilgelikle yakından ilgisi vardır. Aslında baykuşun beyni hiç de meşgul değildir. Göz küreleri insanınki kadardır ama kafasındaki tüyleri saymazsak kafatası ancak bir golf topu kadardır. Bu kadar alanda sorun çözmek için pek bir yer yoktur. Baykuşlar öyle bakar çünkü gece karanlığında küçük avlarını yakalama konusunda müthiş bir şekilde uzmanlaşmışlardır.

Devasa göz bebekleri büyük  oranda ışık emebilir, göz küreleri ise, emilen ışığı mümkün olduğunca retinaya alabilmek için restoranlardaki tuzluğa benzer bir şekil almıştır. Retinanın da ışığa duyarlı, ayrıntıya odaklanan koni biçiminde hassas kısımları vardır ve baykuşun hemen hemen hiç ışığın kalmadığı ortamlarda bile görmesini sağlar. Kulaklı orman baykuşunun (Asio otus) gözleri o kadar hassastır ki, tek bir mumun bir futbol sahasını aydınlattığı kadar ışık alan hareketsiz bir fareyi bile görebilir. Yalnız bu denli becerikli gözün bir de handikapı vardır: Baykuş bu gözlerini oynatamaz.

Bakış açısını değiştirmek isterse kafasını oynatması gerekir. Bir nesnenin konumunu tam olarak belirlemek isterse kafasını döndürür ve nesneye farklı açılardan bakar. Fakat gözler hikayenin sadece yarısı. İlginçtir, baykuşun kulakları da çok hassastır. Yüzündeki düz tüy uçları hayvanın sesi bir çift uydu çanağı gibi yakalamasını ve kulaklara aktarmasını sağlar. Kulaklarda, kafatasının iki tarafında da aşağı doğru devasa dikey yarıklar bulunur. Bunlar kafanın üstünde bazen eğri durur ya da biri diğerinden daha yukarıya karaya kalkık vaziyettedir.

Yani baykuş kulaklarının açıklık oranını kendine göre ayarlayabilir. Bu da ona avının küçük zaman aralıklarındaki hareketlerini tespit etmesini, farenin hareketlerinin çıkardığı sesin kulağına ne kadar sürede ulaştığını bulmasını ve dolayısıyla tam olarak nerede olduğunu hesaplaya-bilmesini sağlar. Tamamen karanlıkta avlanan türler için yeteri kadar net sonuçlara ulaşırlar. Baykuşlar olağanüstü görme ve duyma yetilerinin yanında, eşsiz bir sessiz uçma sistemlerine sahiptir. Vücutları ve bacakları çok sayıda ince tüyle kaplıdır. Kanatlarındaki tüyler açıkken bile uçlarındaki saçaklar aralarından hava girmesini sağlar, bu da süzülmelerini kolaylaştırır. Bu özellik, olduklarından çok daha büyük görünmelerini sağlar.

Baykuş Nasıl Bir Hayvandır? Hakkında Bilgi

Baykuş Nasıl Bir Hayvandır? Hakkında Bilgi

Kulaklı orman baykuşunun kanat genişliği bir metre kadardır ama bir portakaldan daha hafiftir. Saklanmak istediğinde tüylerinin içine gömülür ve bir ağaç dalı gibi görünmeyi başarır. Baykuşlar uzun yıllar doğanlarla aynı sınıfa kondular ama bugün ayrı bir sınıfta ele alınıyorlar: Strigiformes. Baştaki strigi sözcüğü Yunanca “baykuş” anlamına gelen strix (“tiz sesli”) sözcüğünden geliyor. İngilizcedeki owl sözcüğü ise bay-kuşun sesinden yansıma kullanılarak türetilmiş bir sözcüktür ve Latince ululatio kökünden gelir; “feryat çığlıkları” demektir. Baykuşun çığlığı ve gece hayatı, hemen hemen her kültürde ölümün ve şanssızlığın habercisi olduklarının düşürülme-sine neden olmuştur.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir