Deniz Anası Nedir? Özellikleri ve hakkında Bilgi

Deniz Anası Nedir? Özellikleri ve hakkında Bilgi

Kutu Deniz Anası Nedir

Kutu Deniz Anası Nedir

Dokunaçlar’la çevrili bir ağızdan ibaretmiş gibi gözükse de kutu deniz anasının göz merceği korneası ve retinası insanların’kine çok benzeyen gözlere sahiptir. Daha’da tuhafı sahip oldu tüm bu karmaşık ekipmana rağmen gözlerini belirli bir nokta’da odaklayamaz.  Bu durum kutup deniz anasının beyin yerine ağzının etrafında bir sinir halkasına sahip olmasına kaynaklanır. Merkezi işlemi kuvveti olmaksızın ulaştığı bulanık görüntü bilmesi gereken her şeyi söylemektedir.

Gözleri küp şeklinde’ki vücudunun her iki yanın’da bulunan çomak benzeri 4 gövde blokun üzerinde’dir. ikiz eki gözün yanı sıra her bir gövde’de ışığa duyarlı 4 oyuk bulunur. Bulanık görüş gibi bu yapı’da duygusal bilgilerin birleştirilebileceği bir beyninin olması ile ilgilidir. Kutup deniz anaları için bir avcıyı görmek ile gündüz ve gecenin ayrımına varmak aynı duyu organları gerektiren ayrı işleridir.

Oldukça erken bir dönemde, en az 550 Milyon yıl önce farklılaştıkları gerçek deniz anaların’dan göz yapıları ile ayırt edilirler. Görüş yetkileri bulanık olmak ile birlikte başka açıların’dan işlerine yarar. Yiyeceklerinin kendilerine doğru gelmesini bekleyerek suda gevşek bir şekilde salınan deniz anaların’dan farklı olarak büyük bir hız ile yüzebilir ve engellerin etrafından dolana bilirler. Bu’da avlanabilecekleri anlamına gelmez.

Yumurta ve spermlerini denize püskürtmek ile kalmayıp dişinin döllenmesi için erkeklerin dokunaçlarını kullandığına böylece çiftleşme anını yaşadıklarına dair kanıtlar vardır. Bu aynı zaman’da diğer önemli özelliklerini açıklamaya yarayabilir. Kutu deniz anaları inanılmaz derece’de zehirlidir. Denizlerin yaban arısı olarak bilinen bu tür muhtemelen yer yüzünün en yaratığıdır. İğnesi battığı anda derhal ortaya çıkan bir yanma hissinin eşlik ettiği dayanılmaz bir ağrıya neden olur.

Zehir doğrudan sinir sistemine, Kalbe ve deriye hücum eder. Her yıl dünyanın Dört bir yanın’dan yaklaşık 10,000 kişi ısırılır. Bunların bir kısmı ölüm ile sonuçlanır. Diğer bir tür carukia Barmesi’de bir o kadar zehirlidir. Suda neredeyse görünmez olan bu saydam ve yer fıstığı büyüklüğün’deki hayvanın tüm vücudu ineli hücreler ile kaplıdır. Hayvan ile temas sonrasın’da hayatta kalanlar ırukandji sendromu denen şiddetli ağrı, bulantı, kusma, tehlikeli derece’de yüksek kan basıncı ve ölüm hissi ile kendini gösteren hastalığa neden olur.

Bu isim deniz’de yüzmeye gidip korkunç bir hastalığın pençesine düşen insanların anlatıldığı bir aborijin efsanesin’den gelmektedir.  Zehir, dövüş veya kaç hormonu noradrenali’nin aşırı derece’de salgılanması nedeni ile kurbanların ölüm paniği yaşamalarına neden olur. Kutup Deniz Anaları neden bu kadar zehirlidir ve bunun görme yetileri ile bağlantısı nedir? Aslın’dabu bir ölçek meselesidir. Görebildikleri için kendilerin’den daha büyük şeyleri yeme eğilimi gösterirler. Hassas dokunaçlarına gelecek olacak zararı en aza indirmek adına avlarını derhal felç etmeleri gerekir. Aptalca bir hata yapacak kendimizi avlarını öldürmek için kullandıkları iğne hücrelerini maruz bırakacak kadar büyük olduğumuz için bize karşı ölümcülerdir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir